Pola sprawdzi, czy produkt jest polski

Paulina Kostra
opublikowano: 07-04-2016, 22:00

Chcemy kupować rodzime produkty, jednak nie zawsze wiemy, które są faktycznie z Polski. Pomoże aplikacja.

„Pola” to aplikacja pozwalająca na sprawdzenie pochodzenia produktów. Powstała dzięki współpracy społeczności Koduj dla Polski, Klubu Jagiellońskiego oraz Instytutu Logistyki i Magazynowania Politechniki Warszawskiej. Dzięki niej możemy zeskanować kod produktu i uzyskać podstawowe informacje na temat producenta — w jakim kraju produkuje, gdzie płaci podatki, jaki jest udział polskiego kapitału, a także czy firma jest częścią zagranicznego koncernu. Aplikację ściągnęło już ponad 200 tys. użytkowników, którzy zeskanowali ponad 2 mln kodów kreskowych.

— W Polsce brakuje pomysłów na patriotyzm dnia codziennego,dlatego zależało nam na stworzeniu „produktu”, który będzie wprowadzał myślenie na ten temat. Dokładnie na tym polega „Pola” — pokazuje użytkownikom, że ich codzienne, zakupowe wybory, mają znaczenie dla społeczeństwa, gospodarki, małej i dużej ojczyzny — podkreśla Piotr Trudnowski, członek zarządu Klubu Jagiellońskiego.

Drugi motyw stworzenia „Poli” to chęć przezwyciężenianierówności w dostępie do informacji. Wielkie, zagraniczne firmy, zwłaszcza sieci handlowe, jako pierwsze odkryły trend na patriotyzm zakupowy. Ich budżety na badania i reklamę umożliwiają działania, na które polska konkurencja nie może sobie pozwolić. — Dlatego dajemy konsumentom do ręki konkretne narzędzie, które dostarcza im rzetelną wiedzę — mówi Piotr Trudnowski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paulina Kostra

Polecane