Polacy będą mogli korzystać z usług medycznych w UE

opublikowano: 27-05-2003, 16:23

Warszawa (PAP) - Ostatnie orzeczenia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości bardzo wyraźnie wskazują, że po wejściu do UE Polacy będą mogli korzystać z usług medycznych na terenie jakiegokolwiek państwa Unii - poinformował radca ministra w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej Tomasz Krawczyk.

Jak powiedział PAP Krawczyk, za te usługi będzie musiał zapłacić Narodowy Fundusz Zdrowia, czyli płatnicy składki zdrowotnej. Takie stanowisko Trybunału wynika z rewolucyjnego podejścia do zasady swobodnego świadczenia usług.

"Trybunał uznał, że usługa medyczna jest usługą jak każda inna, a to, że nie płaci za nią sam pacjent, lecz instytucja publiczna, nie ma żadnego znaczenia" - powiedział Krawczyk.

Jego zdaniem, orzecznictwo Trybunału idzie tak daleko, że nie jest nawet wymagana zgoda organu krajowego na leczenie za granicą np. wtedy, gdy dana usługa jest w danym kraju niedostępna lub też wtedy, gdy - co bardzo często zdarza się w Polsce - czeka się zbyt długo na jej wykonanie.

Budżet NFZ może uratować jedno ograniczenie, jakie nakłada orzecznictwo ETS. Refundacja za wykonaną za granicą usługę medyczną będzie mieć tylko taką wysokość, jaka obowiązuje w danym kraju.

Jeśli więc w Niemczech usługa kosztuje 100 tys. euro, a w Polsce 70 tys euro, brakujące 30 tys euro pacjent musi wyłożyć z własnej kieszeni. Jednak zdaniem mecenasa Krawczyka, może się zdarzyć, że usługa wykonana w jakimś kraju UE będzie tańsza niż ta sama - w Polsce. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / Polacy będą mogli korzystać z usług medycznych w UE