Polacy coraz mniej ufają bankom

JK
opublikowano: 03-02-2010, 00:00

Jesteśmy unijnym liderem nieufności wobec banków oraz własnego rządu. Strach ma wielkie oczy?

Jesteśmy unijnym liderem nieufności wobec banków oraz własnego rządu. Strach ma wielkie oczy?

Raport "Edelman Trust Barometer 2010" potwierdza, że na świecie najdotkliwiej recesję odczuła bankowość. We wszystkich 22 krajach objętych badaniem zaufanie do banków spadło dramatycznie. Sektor finansowy ma najniższe oceny w USA (spadek zaufania o 39 pkt. proc. w porównaniu z 2007 r.).

Mimo że Polska dość skutecznie oparła się światowemu kryzysowi, to jednak bardzo wystraszył on Polaków. W UE największą utratę wiarygodności banki zanotowały właśnie w naszym kraju — zaufanie do nich spadło o 28 pkt. proc. Banków obawiają się też Holendrzy (spadek o 25 pkt. proc.) i Anglicy (spadek o 21 pkt. proc.). Skoro nasz sektor finansowy nie przeżywał kryzysowych perturbacji, rząd nie wykładał publicznych pieniędzy na jego ratowanie, żadna instytucja finansowa nie upadła, to czemu Polacy tak bardzo zmienili zdanie o bankach?

— To po prostu psychologiczny efekt medialnej psychozy. Media donosiły o złej sytuacji banków za granicą i to negatywnie odbijało się na postrzeganiu także zdrowych banków działających w Polsce — mówi Jerzy Bańka, radca prawny Związku Banków Polskich.

Dostało się też polskiemu rządowi. Tylko 31 proc. badanych darzy go zaufaniem. To także najsłabszy wynik w UE. W Polsce największe zaufanie budzą natomiast instytucje pozarządowe (61 proc.) oraz analitycy rynku i eksperci (59 proc.). Zdecydowany zwrot nastąpił w ocenie zaufania do mediów. Mimo że grupa ta odnotowała znaczny spadek na całym świecie, w USA oraz w części UE prasa biznesowa (42 proc.) pozostaje, obok analiz, najbardziej wiarygodnym źródłem wiedzy

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JK

Polecane