Polacy kupią mniej aut

MIB
opublikowano: 10-03-2011, 00:00

W 2011 r. zostanie w Polsce zarejestrowanych o 10 proc. mniej samochodów osobowych niż w 2010 r.

W 2011 r. zostanie w Polsce zarejestrowanych o 10 proc. mniej samochodów osobowych niż w 2010 r.

Według przewidywań Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar w 2011 r. zostanie zarejestrowanych 280 tys. aut.

— Z jednej strony — niepokoje w krajach Afryki Północnej i na Bliskim Wschodzie, problemy niektórych krajów Unii, a także brak istotnych reform w kraju wpłynie negatywnie na polską gospodarkę, wyhamowując tempo jej rozwoju. Z drugiej zaś — zbliżające się wybory do parlamentu ograniczą aktywność rządu w zakresie legislacji. Rynek będzie więc odczuwał skutki zmian w przepisach wprowadzonych z początkiem roku, a jednocześnie nie będzie pozytywnie stymulowany do rozwoju — przekonują eksperci Samar.

Efektem ma być m.in. właśnie zmniejszenie się liczby rejestrowanych w Polsce samochodów.

Eksperci Samar szacują potencjał polskiego rynku na 500 tys. nowych rejestracji aut rocznie. Jednak ze względu na częste zmiany przepisów, populizm i brak wizji rozwoju rynku potencjał ten jest — według nich — ograniczany. Uważają, że na zbliżenie liczby rejestrowanych aut w ciągu roku do potencjału potrzeba będzie paru lat. Od początku 2011 roku zarejestrowano w Polsce 41 660 nowych aut osobowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MIB

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy