Polacy masowo zakładają firmy

Jacek Kowalczyk
opublikowano: 08-04-2010, 06:38

A to ci dopiero wyż demograficzny: kilkakrotnie więcej przedsiębiorstw się rodzi, niż umiera.

Kryzys nie zniechęcił Polaków do otwierania biznesów. W pierwszym kwartale 2010 r. w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS) pojawiło się 5266 nowych przedsiębiorstw – wynika z danych Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej (COIG). To o 5,4 proc. więcej, niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Nawet kryzysowy ubiegły rok obfitował w nowe firmy – powstało ich rekordowo dużo, bo 19,5 tys. wobec 18,9 tys. rok wcześniej. W 2010 r. szykuje się kolejny rekord.

- Gospodarka cały czas się kręci. Polacy widzą, że rynek tak bardzo się nie zepsuł i nadal można zarobić. Chcą skorzystać z tej szansy – przekonuje Jarosław Nowrotek, prezes COIG.

Faktem jest, że w tym samym czasie przybyło upadłości firm. Ale to nadal margines. Według danych Coface zbieranych w sądach gospodarczych, w I kwartale upadło 168 firm, czyli o jedną trzecią więcej niż rok wcześniej. Nawet jeśli dodamy 500-1000 firm – jak szacują wywiadownie gospodarcze – które poddały się likwidacji poza sądową procedurą, to i tak firm upadających jest nieporównywalnie mniej od wchodzących na rynek.

Więcej w dzisiejszym wydaniu „Pulsu Biznesu”


 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Kowalczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Polacy masowo zakładają firmy