Polacy mistrzami zakupów

RAV
opublikowano: 06-10-2009, 00:00

Kurczy się sprzedaż detaliczna w Europie. Byłoby jeszcze gorzej, gdyby nie Kowalski.

Sprzedaż detaliczna nad Wisłą wzrosła o 6,8 proc.

Kurczy się sprzedaż detaliczna w Europie. Byłoby jeszcze gorzej, gdyby nie Kowalski.

Kryzys finansowy nadal bije po kieszeni Europejczyków, o czym świadczą fatalne dane o sprzedaży detalicznej, która spada już od 15 miesięcy.

Z najnowszych danych Eurostatu wynika, że w sierpniu w strefie euro wartość handlu detalicznego zmniejszyła się o 2,6 proc. r/r, wobec 1,9-procentowego spadku w lipcu. Średnia dla całej Unii Europejskiej (UE) też nie zachwyca. Spadek sięgnął 1,8 proc. r/r.

Byłoby jeszcze gorzej, gdyby nie Polacy, którzy w ostatnim miesiącu wakacji szturmem ruszyli na zakupy. Sprzedaż nad Wisła zwiększyła się wobec września 2008 r. o 6,8 proc. To najlepszy wynik wśród wszystkich krajów UE. Dla porównania, w Austrii, która może się pochwalić drugą dynamiką, sprzedaż urosła o zaledwie o 1,3 proc.

— Latem sprzedaż detaliczna rosła w zaskakująco szybkim tempie — mówi Piotr Kalisz, ekonomista Citi Handlowego.

Pomógł m.in. słaby złoty, który spowodował, że mniej Polaków zdecydowało się na zagraniczne wyjazdy, a pieniądze wydawali w kraju.

— Na dobry wynik wpływ miało również obniżenie progów podatkowych — dodaje Maja Goettig, główna ekonomistka Banku BPH

Znacznie mniej powodów do zadowolenia mają Łotysze i Estończycy, którzy coraz mocniej muszą zaciskać pasa (patrz wykres).

— Tamtejsza konsumpcja przez lata była pompowana przez kredyty, od których nagle odciął ją globalny kryzys. Ponadto spadły inwestycje, a to spowodowało masowe redukcje zatrudnienia. W takich warunkach nic dziwnego, że konsumenci nie myślą o zakupach — ocenia Maja Goettig.

Zdaniem ekonomistów, w kolejnych miesiącach rewelacyjna dynamika sprzedaży detalicznej, którą prezentuje Polska, nie utrzyma się.

— Sprzedaż nadal będzie rosła, ale już nie w tak wysokim tempie, bo rynek pracy będzie obciążeniem dla konsumpcji i sprzedaży detalicznej — przewiduje ekonomistka Banku BPH.

Jej zdaniem, we wrześniu sprzedaż detaliczna wzrośnie o 2,8 proc. r/r, wobec wzrostu o 5,2 proc. miesiąc wcześniej (według krajowej metodologii).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: RAV

Polecane