Polacy nadal patrzą na rynki Ameryki

Robert Kurowski
opublikowano: 18-03-2008, 00:00

Zgodnie z tendencją z poprzednich tygodni krajowy rynek akcji podąża za trendem na giełdach światowych. Sygnały zewnętrzne (nadzwyczajna obniżka stopy dyskontowej przez Fed, spadki w Azji) przed otwarciem sesji w poniedziałek były negatywne. Dzień zakończył się sporymi stratami posiadaczy akcji. Poza krótkimi odreagowaniami indeksy GPW przy bardzo niskich obrotach kształtowały trend spadkowy. Jego skala została ograniczona dopiero w ostatniej godzinie, gdy po otwarciu rynków w USA okazało się, że amerykańscy inwestorzy nie spanikowali.

Mimo powszechnych opinii, że nasza gospodarka znajduje się w zupełnie innym cyklu niż amerykańska, rezultaty ostatniej sesji wskazują, że dla inwestorów najważniejsze są wydarzenia za granicą. Nasze indeksy będą więc skorelowane z zachodnimi. W poniedziałek znalazło to odzwierciedlenie w zachowaniu kursów spółek sektora bankowego. Najbardziej traciły akcje PKO BP (-4,73 proc.), Pekao (-5,88 proc.), BRE Banku (-3,12 proc.), Banku BPH (-2,54 proc.). Jeśli dodać do tego zniżkę PKN Orlen (-5,83 proc.), KGHM (-5,63 proc.) oraz Lotosu (-3,25 proc.), to szerokość i zakres spadków są znaczące. Z dużych spółek uwagę zwraca dzienne wahanie ceny Polnordu, którego kurs obniżył się w trakcie dnia o ponad 8 proc., by na koniec sesji wzrosnąć o 0,75 proc. Pozytywnie wyróżniał się kurs CEDC (+5,31 proc.) po podaniu informacji o przejęciu marki alkoholu w Rosji oraz w konsekwencji podwyższeniu prognoz na rok bieżący.

WIG20 na zamknięciu spadł o 3,55 proc., co jest lepszym wynikiem w stosunku do dziennego minimum (-4,44 proc.). Szans na krótkotrwałą choćby poprawę upatrywać należy w bardzo niskich obrotach ogółem (1,1 mld zł). Ważne też jest, że obronione zostało minimum z sesji 21 stycznia tego roku. We wtorek podane zostaną kluczowe dane w USA (inflacja PPI, rynek nieruchomości), odbędzie się także posiedzenie Fedu, które wpłynie na rynki akcji na kolejnych sesjach.

Robert Kurowski

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Robert Kurowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu