Polacy negatywnie oceniają sytuację w kraju, pozytywnie patrzą w przyszłość

26-01-2007, 16:29

Większość Polaków źle ocenia ogólną sytuację kraju. Ponad połowa uważa, że polska gospodarka rozwija się, a prawie co trzeci ankietowany spodziewa się poprawy warunków życia - to wyniki styczniowego badania nastrojów społecznych, przeprowadzonego przez TNS OBOP.

Większość Polaków źle ocenia ogólną sytuację kraju. Ponad połowa uważa, że polska gospodarka rozwija się, a prawie co trzeci ankietowany spodziewa się poprawy warunków życia - to wyniki styczniowego badania nastrojów społecznych, przeprowadzonego przez TNS OBOP.

Ankieterzy TNS OBOP zapytali respondentów o ocenę kierunku biegu spraw w kraju, a także o rozwój gospodarczy i zmiany, jakich spodziewają się w ciągu najbliższych trzech lat.

Okazało się, że 63 proc. badanych jest niezadowolonych z ogólnej sytuacji w Polsce, 24 proc. ankietowanych twierdzi z kolei, że sprawy idą w dobrym kierunku. 13 proc. nie ma w tej sprawie zdania. Nastroje społeczne pogorszyły się w porównaniu do badania przeprowadzonego w styczniu 2006 r. Liczba osób źle oceniających bieg zdarzeń wzrosła o 15 punktów procentowych.

Większość respondentów (51 proc.) pozytywnie ocenia stan polskiej gospodarki. Według 7 proc. badanych rozwija się ona dynamicznie. Zdaniem 42 proc. ankietowanych gospodarka znajduje się w kryzysie. Ocena sytuacji ekonomicznej poprawiła się od stycznia 2006 roku o 5 punktów.

Poprawy sytuacji materialnej w ciągu najbliższych trzech lat spodziewa się 29 proc. respondentów, a 1 proc. badanych oczekuje, że poprawa będzie znaczna. 38 proc. ankietowanych twierdzi, że sytuacja materialna nie zmieni się, natomiast 28 proc. przewiduje, że ulegnie ona znacznemu pogorszeniu. W porównaniu z badaniem przeprowadzonym w styczniu 2006 roku liczba osób pesymistycznie patrzących w przyszłość wzrosła o 7 punktów.

Najwięcej pozytywnie oceniających sytuację w kraju jest wśród mężczyzn (29 proc.), osób w wieku 30-39 lat ( 30 proc.) oraz uczniów i studentów (31 proc.). Najczęściej rozczarowani biegiem spraw są respondenci w wieku 40-49 lat (70 proc.) i osoby z wykształceniem podstawowym (68 proc.).

O rozwoju gospodarki najczęściej przekonane są osoby z wyższym wykształceniem (72 proc.) i mieszkańcy dużych miast (59 proc.). O jej stagnacji mówią osoby z wykształceniem podstawowym (61 proc.), mieszkańcy wsi (49 proc.) i ludzie starsi (50 proc.).

Najczęściej poprawę sytuacji materialnej przewidują osoby młode (41 proc.) oraz w wieku 30-39 lat (37 proc.). Pogorszenia warunków życiowych spodziewają się najczęściej osoby starsze ( 34 proc.).

Sondaż zrealizowano w dniach 5-9 stycznia 2007 r. na ogólnopolskiej losowej reprezentatywnej próbie 1005 mieszkańców Polski w wieku 15 i więcej lat. Maksymalny błąd pomiaru wynosi +/- 3 proc.(PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Polacy negatywnie oceniają sytuację w kraju, pozytywnie patrzą w przyszłość