Polacy przeznaczą średnio 260 zł na świąteczne prezenty

(Marek Druś)
opublikowano: 19-12-2006, 12:53

W tym roku Polacy na świąteczne prezenty przeznaczą średnio 260 zł - szacuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). W ocenie Urzędu, pojawiające się w reklamach informacje o promocjach kredytów przedświątecznych, często nie są uwzględniane w rzeczywistych umowach.

W tym roku Polacy na świąteczne prezenty przeznaczą średnio 260 zł - szacuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). W ocenie Urzędu, pojawiające się w reklamach informacje o promocjach kredytów przedświątecznych, często nie są uwzględniane w rzeczywistych umowach.

UOKiK przedstawił na wtorkowej konferencji prasowej analizę przedświątecznych ofert bankowych. Stwierdzone przez Urząd nieprawidłowości dotyczyły m.in. niedotrzymania obowiązku podawania w ofertach i materiałach reklamowych rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania. Jak przypomniała Monika Stec z UOKiK, zgodnie z prawem konsumenckim, klient powinien otrzymać od banku jasną informację o rzeczywistych kosztach kredytu.

Stec poinformowała, iż niektóre banki przymuszają klientów do ubezpieczenia. "Często zdolność kredytowa konsumenta nie pozwala na udzielenie kredytu na preferencyjnych warunkach, wówczas kredytodawca wymaga obowiązkowego ubezpieczenia, co stanowi dodatkowy koszt kredytu" - wyjaśniła.

Dodała, że klient banku ma prawo do przedterminowej spłaty kredytu i przedsiębiorca lub kredytodawca nie może pobierać z tego tytułu dodatkowych opłat. Z kontroli Urzędu wynika, że zdarzają się ze strony banków próby obchodzenia tego przepisu.

Według Stec, niedopuszczalne są praktyki niektórych banków, które pobierają opłaty za wysłanie informacji do konsumenta o wypowiedzeniu umowy kredytowej. Wątpliwości Urzędu budzi też nieprecyzyjne określanie przez banki możliwości zmiany regulaminu lub oprocentowania kredytu podczas trwania kontraktu.

Urząd podjął działania w celu wyeliminowania stwierdzonych nieprawidłowości. Do wszystkich skontrolowanych podmiotów wystosowano pisma w tej sprawie.

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane