Polacy szczęśliwi jak nigdy

PAP
28-10-2014, 07:48

91 proc. Polaków uważa się za szczęśliwych – wynika z najnowszych badań TNS Polska. To historyczny rekord. Jakim cudem czujemy się tak dobrze, skoro wokół tyle powodów do narzekań – zastanawia się "Metro".

Zobacz więcej

Marek Wiśniewski

Socjolog z UW prof. Marki Szopski nie dziwi się wynikom badania i mówi, że to konsekwencja dotychczasowych procesów. Kolejki do lekarzy, zapracowanie – choć na nie narzekamy, nie mają decydującego wpływu na poczucie szczęścia większości Polaków - wskazuje.

Zawsze największą satysfakcję życiową czerpaliśmy z relacji w najbliższym otoczeniu (rodzina, grono najbliższych znajomych) i widać, że ta tendencja utrwala się – zaznacza socjolog.

Także Mateusz Zubkowicz z TNS Polska zauważa, że w wielu Polakach widać zmianę podejścia do życia i w coraz większym stopniu szukają szczęścia w sferze osobistej. Jak wylicza, coraz częściej czerpiemy życiową satysfakcję ze stworzenia związku, posiadania przyjaciół, narodzin dziecka.

"Ten zwrot w kierunku poszukiwania szczęścia w małych prywatnych sukcesach po części wypływa z naturalnego mechanizmu obrony przed problemami, jak np. zwiększony stres w pracy" – ocenia Zubkowicz.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Po godzinach / Polacy szczęśliwi jak nigdy