Czytasz dzięki

Polacy tracą krocie na nierozsądnych zakupach

AR
opublikowano: 12-03-2020, 12:51

Rosnące ceny nie powstrzymują Polaków przed marnotrawstwem żywności. Za to panika związana z koronawirusem może jeszcze bardziej pogłębić inflację - twierdzą analitycy BIG Info Monitor.

Z powodu nietrafionych zakupów, w tym marnotrawstwa żywności, 44 proc. Polaków traci co miesiąc do 200 zł, a co dziesiąty rodak jeszcze więcej – wynika z badania przeprowadzonego przeprowadzonego przez Quality Watch dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.

- Nikt nie lubi tracić pieniędzy. Zarówno w przypadku dużych inwestycji, jak i zwykłych codziennych decyzji, a jednak nietrafione zakupy zdarzają się większości z nas. Do regularnego popełniania błędów przyznaje się ponad połowa rodaków – mówi Halina Kochalska, ekspert BIG InfoMonitor. 

Z badania wynika, że na nietrafione zakupy traci pieniądze ponad połowa z nas (55 proc.). 44 proc. badanych wskazało, że co miesiąc ubywa im z tego powodu do 200 zł, 8 proc., czyli co dwunasty mówi, że marnuje nawet do 500 zł, a kolejne 3 proc., że jest to do 1000 zł i więcej.

Wnioskiem z badania jest to, że ani rosnące ceny, ani liczne kampanie społeczne i działania branży handlowej nie zniechęcają Polaków do nierozważnych zakupów.  Tymczasem ceny żywności na sklepowych półkach - piszą eksperci BIG InfoMonitor - stale rosną. Nic nie zapowiada, by trend się odwrócił. Tylko w styczniu inflacja poszła w górę o 4,4 proc. (r/r) głównie za sprawą żywności, która zdrożała o 6,7 proc. (r/r). 

„Eksperci zapowiadają, że nie lepiej będzie w lutym, inflacja prawdopodobnie  się pogłębi (GUS poda dane na ten temat w najbliższy piątek). Czy skłoni to Polaków do lepszego planowania wydatków na zakupy spożywcze?

„Byłyby pewnie szanse, gdyby nie zakupy robione na zapas ze względu na obawy o ryzyko jakie niesie ze sobą koronawirus. Półki sklepów pustoszeją, zapełniają się domowe spiżarnie i pewnie znów wydatki okażą się częściowo przeszacowane” - piszą eksperci BIG InfoMonitor.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AR

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy