Polacy tworzą skaner jak z CSI

Marej Mejssner
opublikowano: 13-07-2015, 22:00

Konsorcjum polskich naukowców opracowuje skaner 3D dokumentujący krwawe ślady na miejscu zbrodni.

Urządzenie, nad którym pracuje zespół naukowców z Instytutu Mikromechaniki i Fotoniki Wydziału Mechatroniki Politechniki Warszawskiej, umożliwia dokumentację, analizę i rekonstrukcję wraz z trójwymiarową wizualizacją miejsca zdarzenia.

Przenośny skaner ma poprawić jakość zebranego materiału dowodowego, ułatwiając pracę technikom kryminalistyki. Obecnie biegli pracują głównie na materiale fotograficznym, który jest fragmentaryczny, więc określenie wzajemnego rozmieszczenia pomieszczeń, przedmiotów i śladów bywa bardzo trudne.

— Skanery znalazły zastosowanie w światowej kryminalistyce już dawno. Od kilku lat sporadycznie stosowane są również w Polsce, ale na rynku nie ma rozwiązania przeznaczonego do analizy śladów krwawych — twierdzi dr Kamil Januszkiewicz z Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji (CLKP).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marej Mejssner

Polecane