Polacy w programie największej sieci teleskopów na świecie

MEJ
opublikowano: 19-07-2015, 22:15

Polscy astronomowie uczestniczą w programie najbardziej zaawansowanej i największej sieci teleskopów gamma na świecie. Powstanie ona w Paranal (Chile) lub na wyspie La Palma (Hiszpania).

Sieć o nazwie Cherenkov Telescope Array (CTA) ma stworzyć największe i najbardziej czułe zarazem obserwatorium w zakresie promieniowania gamma. W programie uczestniczy ponad 1000 naukowców i inżynierów ze 170 instytucji w 31 krajach. Program CTA jest więc największym tego typu projektem na świecie.

CTA ma być obserwatorium otwartym dla całego środowiska astronomicznego, pozwalającym na badanie wysokoenergetycznych zjawisk nietermicznych we Wszechświecie. Sieć będzie bowiem w stanie wykryć promieniowanie gamma z niespotykana do tej pory precyzją, jako, że instrumenty, które zostaną w niej zastosowane będą miały czułość 10-krotnie większą niż stosowane obecnie. Pozwoli to na poznanie i określenie najgwałtowniejszych zjawisk wysokoenergetycznych w Kosmosie np. kwazarów i czarnych dziur.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

W dniach 15-16 czerwca br. w czasie spotkania Rady CTA w Zeuthen (Niemcy) zdecydowano o rozpoczęciu negocjacji dotyczących warunków budowy CTA w Paranal, na terenie Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO) w Chile oraz na hiszpańskiej wyspie La Palma, w obserwatorium Roque de loc Muchachos Instytutu Astrofizyki Wysp Kanaryjskich. Obserwatorium CTA będzie składać się z ok. 100 teleskopów na półkuli południowej i 20 na półkuli północnej, co pozwoli na optymalne pokrycie całego nieba.

Badania miejsc, w których może zostać posadowione CTA prowadził międzynarodowy zespół naukowo-inżynieryjny, kierowany przez prof. Tomasza Bulika z Uniwersytetu Warszawskiego.  Zadaniem grupy badawczej, którą stanowiło 40 osób w 13 krajach, był wybór lokalizacji, umieszczenie aparatury w potencjalnych miejscach posadowienia teleskopów, zebranie i analiza danych.

"W czasie prac analizowaliśmy 7 lokalizacji na półkuli północnej: dwa na Wyspach Kanaryjskich, dwa w USA, jedno w Meksyku, dwa w Indiach i jedno w Chinach; na półkuli południowej analizowaliśmy 8 miejsc: jedno w RPA, dwa w Namibii, trzy w Argentynie i dwa w Chile. Wybór miejsca na budowę CTA to dla mnie zwieńczenie sześcioletniego programu charakteryzacji atmosferycznej dla CTA" - mówi prof. Tomasz Bulik.

Lokalizacja wybrana na półkuli południowej położona jest ok. 10 km na południowy wschód od obserwatorium Paranal na pustyni Atacama. Jest to jedno z najsuchszych miejsc na świecie i jednocześnie idealne do obserwacji nieba przez cały rok. Dodatkowo współpraca z ESO zapewni CTA korzystanie z istniejącej infrastruktury (drogi, miejsca noclegów, prąd, woda itd.) oraz dostęp do sprawdzonych metod budowy i prowadzenia dużych obserwatoriów.

Lokalizacja na półkuli północnej znajduje się na terenie Obserwatorium Roque de los Muchachos na wysokości 2200 metrów, na stoku wygasłego wulkanu, gdzie działają już dwa teleskopy MAGIC (Major Atmospheric Gamma Imaging Cherenkov Telescopes). Z kolei to miejsce jest znane z braku wiatrów, przejrzystej atmosfery i pozwala na całoroczne obserwacje.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MEJ

Polecane