Polacy wydają, firmy inwestują

  • DI
opublikowano: 22-08-2018, 22:00

Sprzedaż detaliczna w lipcu 2018 r. wzrosła o 9,3 proc. w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym spadła o 0,3 proc. — podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Realnie sprzedaż detaliczna wzrosła w lipcu o 7,1 proc. r/r po wzroście o 8,2 proc. w czerwcu. — Widać, że Polacy ciągle chętnie wydają pieniądze na zakupach, bo sprzedaż detaliczna jest na solidnym poziomie. Lipcowa dynamika była najwyższa od lipca 2015 r. — ocenia Zbigniew Maciąg, ekspert Konfederacji Lewiatan. Jego zdaniem, o apetycie i możliwościach Kowalskiego świadczy np. fakt, że w czerwcu i lipcu sprzedaż wycieczek zagranicznych wzrosła o 45 proc. r/r.

— Nigdy nie było takiej sytuacji. Świadczy to o tym, że mamy pieniądze i możemy je wydawać — podkreśla ekspert. Według ekonomistów PKO BP, źródłem silnego wzrostu konsumpcji prywatnej jest m.in. powiększanie się realnego funduszu płac w przedsiębiorstwach. „Dane sugerują, że konsumpcja jest nadal jednym z głównych motorów wzrostu PKB” — piszą bankowi ekonomiści, dodając, że dane o sprzedaży pozostają w tle wobec publikacji GUS-u o wynikach dużych firm za pierwsze półrocze. Jak podał urząd, nakłady ogółem badanych przedsiębiorstw wyniosły 54,4 mld zł i były (w cenach stałych) o 10,3 proc. wyższe niż przed rokiem (kiedy notowano spadek o 1,1 proc.). W I kwartale wzrost wyniósł 6,6 proc. Według analityków, wzrost nakładów inwestycyjnych w pierwszej połowie 2018 r. o 10,3 proc. rok do roku oznacza, że tylko w II kwartale inwestycje przedsiębiorstw wzrosły o ponad 13 proc. r/r (wobec 6,6 proc. r/r w I kwartale). Ich zdaniem, inwestycje ogółem w II kwartale mogą zaskoczyć pozytywnie i być równie istotnym motorem wzrostu, co konsumpcja. GUS podał też, że wynik finansowy netto przedsiębiorstw po pierwszym półroczu spadł o 6,7 proc., do 62,4 mld zł, przychody z całokształtu działalności były wyższe o 6,5 proc. od osiągniętych rok wcześniej, a koszty ich uzyskania — o 7,2 proc. Zdaniem Bogdana Wyżnikiewicza, prezesa Instytutu Prognoz i Analiz Gospodarczych, koszty wzrosły przede wszystkim z powodu drożejącej pracy.

9,3 proc. O tyle wzrosła w lipcu sprzedaż detaliczna w ujęciu rocznym…

10,3 proc. …a o tyle zwiększyły się w pierwszym półroczu nakłady inwestycyjne przedsiębiorstw.

5 proc. O tyle r/r ma rosnąć w tym roku konsumpcja prywatna — przewidują ekonomiści BZ WBK.

13 proc. O tyle mogły wzrosnąć nakłady na środki trwałe przedsiębiorstw w II kw. 2018 r., czyli dwukrotnie szybciej niż w I kw. — szacują ekonomiści BZ WBK.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu