Polacy zeskanowali portal słynnego zabytku Samarkandy

  • DI
opublikowano: 10-01-2019, 22:00

W Samarkandzie w Uzbekistanie wokół placu Registan znajdują się trzy potężne medresy, czyli szkoły teologiczne, składające się z sal wykładowych, meczetu, atrium ze studnią i swoistego akademika.

Jedną z nich jest słynna medresa Sher Dor z olbrzymią, składającą się z tysięcy terakotowych płytek, mozaiką na portalu, przedstawiającą m.in. lwy (chociaż wyglądają jak tygrysy), śnieżnobiałe gazele i słońce o ludzkim obliczu. Za pomocą skanera laserowego portal zabytku zeskanowali naukowcy z Politechniki Lubelskiej. Uzyskane w ten sposób dane pomogą w renowacji XVII-wiecznego zabytku.

— To jest najważniejszy zabytek w Samarkandzie — podkreślił dr inż. Marek Miłosz z Instytutu Informatyki Politechniki Lubelskiej, jeden z koordynatorów skanowania portalu.

Kilkadziesiąt lat temu płytki tworzące portal zaczęły odpadać, zabezpieczono je wówczas metalową siatką. Obecne władze Uzbekistanu zaplanowały restaurację portalu, do czego potrzebna jest dokładna dokumentacja. Jej wykonanie za pomocą standardowych technik, czyli odrysowania z użyciem kalki na rusztowaniu, jest niemożliwe z powodu zabezpieczającej siatki.

Polscy naukowcy użyli dużego skanera laserowego o zasięgu 300 m, który mierzy w czasie jednego pomiaru miliony punktów z dokładnością do ułamków milimetra. Na tej podstawie odtworzy się kształt skanowanych płaszczyzn. Dodatkowo naukowcy wykonali wiele fotografii bardzo wysokiej jakości, dzięki którym będzie możliwe oddanie nie tylko kształtu i układu płytek, ale też ich koloru. Teraz informatycy planują połączenie danych uzyskanych ze skanera ze zdjęciami. W ten sposób powstanie dokładne, trójwymiarowe i barwne odwzorowanie słynnego portalu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu