Polacy źle o sytuacji w kraju

DI, PAP
opublikowano: 25-02-2010, 12:44

Ponad połowa Polaków uważa, że sprawy kraju idą w złym kierunku, a gospodarka znajduje się w kryzysie - wykazuje przeprowadzony w lutym sondaż TNS OBOP. W porównaniu ze styczniem przybyło jednak nieco optymistów.

Zdaniem 59 proc. respondentów sprawy kraju idą w złym kierunku, zdaniem 30 proc. zmierzają ku dobremu. W porównaniu z badaniem ze stycznia optymistów przybyło o 4 punkty procentowe, o jeden punkt ubyło pesymistów.

Również 59 proc. ankietowanych uważa, że gospodarka kraju znajduje się w kryzysie, w tym 44 proc. ocenia, że jest to kryzys lekki, a 15 proc., że głęboki. Jedna trzecia respondentów jest zdania, że gospodarka się rozwija, przy czym 33 proc. postrzega ten rozwój jako powolny, a 2 proc. uważa, że rozwój jest dynamiczny. W porównaniu ze styczniem ocena stanu gospodarki nieznacznie się pogorszyła - nastąpił spadek ocen pozytywnych o 2 pkt proc., o tyle samo wzrosły noty negatywne.

Opinie o gospodarce są jednak lepsze niż przed rokiem - o 16 pkt proc. wzrosła liczba respondentów, których zdaniem gospodarka się rozwija, o 17 pkt spadł odsetek badanych, którzy dostrzegają kryzys.

Zdaniem 38 proc. ankietowanych warunki materialne w najbliższych trzech latach nie zmienią się ani na lepsze, ani na gorsze. 29 proc. spodziewa się ich pogorszenia, a 28 - poprawy. Spodziewających się poprawy przybyło w porównaniu ze styczniem o 3 pkt proc., odsetek oczekujących pogorszenia zmalał o 5 punktów.

Pozytywnym ocenom rozwoju sytuacji sprzyjają młodość, wykształcenie, zainteresowanie polityką i zamieszkanie w dużej miejscowości. Negatywnie o kierunku zmian częściej wypowiadają się sympatycy PiS i SLD oraz osoby nie zainteresowane polityką. Oceny gospodarki także są tym lepsze, im wyższe wykształcenie, młodszy wiek i większe miejsce zamieszkania.

Analizując oceny kierunku zmian i trzyletnią prognozę materialnych warunków życia TNS OBOP zauważa, że nastroje społeczne są na niskim poziomie, a oceny netto wszystkich trzech wskaźników nastrojów są ujemne.

Sondaż przeprowadzono 4-7 lutego na ogólnopolskiej, losowej, reprezentatywnej próbie 1003 mieszkańców Polski w wieku od 15 lat.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane