Polaczek kontra Gilowska

Katarzyna Kapczynska
opublikowano: 23-01-2007, 00:00

Zyta Gilowska zagięła parol na Jerzego Polaczka. Może się to skończyć jego dymisją.

Lada dzień Jerzy Polaczek, minister transportu, może pożegnać się ze stanowiskiem. Głównym powodem wydaje się kiepska współpraca z resortem finansów. A nie ma łatwego życia ten, kto zadrze z wicepremier Zytą Gilowską, strażniczką finansów państwa...

Komu zabrać

Poszło o nowelizację,ubiegłorocznego rozporządzenia Rady Ministrów o wydatkach na drogi, a właściwie jej brak. Kuba Lutyk, rzecznik Ministerstwa Finansów, uważa, że konfliktu nie ma.

— Czym innym są różnice zdań i tak było w przypadku nowelizacji rozporządzenia — powiedział rzecznik.

Obecnie możliwe jest kolejne starcie czy też „różnica zdań”. Chodzi o rozmowy dotyczące zasypania luki w finansach na inwestycje drogowe w latach 2007-15. Udzielając nam wywiadu, minister Polaczek ujawnił, że może ona sięgnąć około 30 mld zł. Podczas autoryzacji miał podać precyzyjną kwotę, ale wykreślił sumę, nie podając nowej.

Kwota może być niższa, jeśli drogowa dyrekcja wprowadzi opłaty na autostradach, a resort finansów zgodzi się na zwiększenie odpisu z akcyzy paliwowej. Pierwsze rozwiązanie nie przysporzy ministerstwu zwolenników wśród kierowców, drugie zaś może wzbudzić sprzeciw innych resortów — żeby komuś dać, trzeba przecież komuś zabrać.

W obronie ministra Polaczka stanęła Ogólnopolska Izba Gospodarcza Drogownictwa. Wojciech Malusi, jej szef, twierdzi, że niezapłacenie firmom za wykonane prace i nieznowelizowanie rozporządzenia Rady Ministrów to wina resortu finansów.

Reaktywacja agencji

Nie znaczy to jednak, że branża drogowa nie ma zastrzeżeń do resortu transportu. Sporo dyskusji może wywołać plan reaktywacji autostradowej agencji. Agencję Budowy i Eksploatacji Autostrad zlikwidował rząd Leszka Millera, uznając, że wystarczy, jak drogowymi inwestycjami zajmie się generalna dyrekcja. Dziś resort transportu rozważa budowę nowej instytucji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczynska

Polecane