Polaczek pyta o 16 mld zł

KAP
17-02-2011, 00:00

Po tekście w "PB" były minister chce wiedzieć, co stało się z drogowymi oszczędnościami.

Po tekście w "PB" były minister chce wiedzieć, co stało się z drogowymi oszczędnościami.

Poseł Jerzy Polaczek przesłał premierowi interpelację. Inspiracją dla byłego ministra transportu był tekst "PB" o zaginionych 16 mld zł oszczędności w przetargach drogowych.

— 16 mld zł to nie jest "igła w stogu siana" i organy administracji powinny precyzyjnie wskazać gdzie i w jaki sposób zostały zaksięgowane oszczędności wynikające ze znacznie niższych wartości kontraktów drogowych, niż wynikałoby to z kosztorysów inwestorskich — twierdzi Jerzy Polaczek.

Drogowa dyrekcja uważa, że fundusze te zostały w budżecie państwa, ale resort finansów zaprzecza. Czy poseł dowie się, gdzie podziały się oszczędności? Odpowiedzi na to pytanie dotąd udzielili jedynie Janusz Piechociński, wiceszef Sejmowej Komisji Infrastruktury i poseł PSL, oraz Wojciech Malusi, prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Drogownictwa. Obaj zgodnie twierdzą, że pieniędzy nigdy nie było. Nawet wtedy, kiedy Jerzy Polaczek był ministrem transportu i tworzył pierwotny plan drogowy. To, że ceny ofert są niższe od kosztorysów, oznacza, że drogowcy mniej musieli pożyczyć. Jednak — jak zauważa Jerzy Polaczek — przepisy dotyczące zamówień publicznych nakazują, by zamawiający ogłaszający przetarg miał zapewnione fundusze na realizację inwestycji. Czyżby tego wymogu nie spełniono?

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Polaczek pyta o 16 mld zł