Polaczek zapowiada zmiany w systemie budowy autostrad i mieszkań

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 02-11-2005, 10:51

Odejście od dotychczasowego systemu finansowania i przyspieszenie tempa budowy autostrad, a także realne wsparcie państwa dla rozwoju budownictwa mieszkaniowego zapowiedział w środę nowy minister transportu i budownictwa, Jerzy Polaczek.

Odejście od dotychczasowego systemu finansowania i przyspieszenie tempa budowy autostrad, a także realne wsparcie państwa dla rozwoju budownictwa mieszkaniowego zapowiedział w środę nowy minister transportu i budownictwa, Jerzy Polaczek.

    "W perspektywie najbliższego półrocza chcemy dokonać głębokich zmian rozwiązań w instytucjach związanych z utrzymaniem, inwestowaniem i budową dróg w Polsce w części administracji rządowej, tak aby nadać tam zdecydowanie bardziej radykalne tempo budowy" - powiedział w środę minister w porannym wywiadzie dla Polskiego Radia Katowice.

    Dodał, że wprowadzeniu nowych rozwiązań musi towarzyszyć m.in. zmiana ustawy o zamówieniach publicznych oraz ustawy o ochronie środowiska. Jego zdaniem, strategiczne inwestycje infrastrukturalne w Polsce wymagają wyjątkowych rozwiązań legislacyjnych. Wyraził nadzieję, że również opozycja poprze takie rozwiązania.

    Polaczek zapowiedział odejście od dotychczasowego sposobu finansowania budowy autostrad w systemie koncesyjnym, tj. przy udziale prywatnych firm. Jego zdaniem, w tym systemie budowa autostrad potrwałaby bardzo długo, a korzystający w przyszłości z tych dróg kierowcy byliby narażeni na bardzo wysokie opłaty. "Chcemy to zmienić" - podkreślił minister.

    Pytany o pomysł na rozwój budownictwa mieszkaniowego, Polaczek zaznaczył, że administracja publiczna - zarówno państwowa, jak i samorządowa - nie może uciekać od odpowiedzialności w tym zakresie. Opowiedział się za mechanizmami, które zapewnią osobom starającym się o mieszkanie realną pomoc państwa.

    "My nie oferujemy takiego modelu, w którym państwo poręcza budowę mieszkań, a ludzie zasobniejsi kupują je po prostu na rynku. To byłoby absurdalne i ze szkodą dla finansów publicznych. Mówimy o partycypacji państwa w ryzyku decyzji indywidualnych ludzi, w zakresie poręczeń kredytów na budowę mieszkań o określonym standardzie" - powiedział minister.

    Dodał, że chodzi o lokale o średnim standardzie; nie mieszkania socjalne, ale też nie luksusowe apartamentowce. Przypomniał, że zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych to również obowiązek samorządów gminnych. "Gminy nie mogą prowadzić polityki ucieczkowej od tych zagadnień i sprowadzać ich do dyskusji, w jakisposób i ile budować nowych mieszkań socjalnych" - ocenił.

    Zdaniem Polaczka, "po czterech latach rządów SLD w obszarze budownictwa mamy tylko i wyłącznie złe decyzje, mniejszy budżet, likwidację ustaw i rozwiązań podatkowych, brak nowych sposobów finansowania inwestycji mieszkaniowych oraz ucieczkę państwa od tych zagadnień".

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane