Połączenie służby skarbowej i celnej od 1 stycznia 2008 r.

opublikowano: 26-01-2007, 20:16

Służba skarbowa i celna mają być połączone od 1 stycznia 2008 r. w jednolitą Krajową Administrację Skarbową (KAS) - wynika z komunikatu Federacji Związków Zawodowych Pracowników Skarbowych.

Służba skarbowa i celna mają być połączone od 1 stycznia 2008 r. w jednolitą Krajową Administrację Skarbową (KAS) - wynika z komunikatu Federacji Związków Zawodowych Pracowników Skarbowych.

Decyzję o połączeniu służb ogłosiła w ubiegłym tygodniu wicepremier, minister finansów Zyta Gilowska.

"Celem reformy jest usprawnienie działań administracji skarbowej i celnej oraz optymalizacja wydatków" - napisano w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej związkowców ze "skarbówki", po spotkaniu z wiceministrem finansów Marianem Banasiem.

Według komunikatu, działanie i strukturę połączonej administracji określi specjalna ustawa o Krajowej Administracji Skarbowej. W przyszłym tygodniu resort finansów ma zdecydować o jej kształcie. Na razie nie podano wyliczeń finansowych, dotyczących reformy.

Jak czytamy w komunikacie, ministerstwo chce, by Sejm uchwalił ustawę do końca I półrocza 2007 roku i aby weszła ona w życie 1 stycznia 2008 roku.

Od 1 stycznia 2008 r. całkowicie zostanie też zlikwidowana kontrola na granicy zachodniej, przez co zmniejszy się liczba funkcjonariuszy celnych. Planowane są także przemieszczenia pracowników pomiędzy poszczególnymi służbami - czytamy.

Na stronie podano też, że administracja skarbowa ma być częścią struktur Ministerstwa Finansów. Resort nie prowadzi obecnie prac, które zakładałyby łącznie Krajowej Administracji Skarbowej z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.

W ramach reformy służb Ministerstwo Finansów planuje zmiany w swoich departamentach oraz przekształcenia na poziomie izb i urzędów skarbowych, a także izb i urzędów celnych. "Nie są jeszcze określone ostateczne szczegóły i procedury związane z alokacją pracowników i likwidacją dotychczasowych struktur" - czytamy.

Możliwe jest tworzenie w niektórych województwach kilku izb administracji skarbowej z jednej strony (by sprawnie obsługiwać podatników), a z drugiej tworzenie punktów obsługi podatnika zamiast dotychczasowych urzędów (co oznacza likwidację niektórych urzędów w dotychczasowej formie).

W piątek nie udało się PAP uzyskać szczegółowych informacji z resortu finansów.

Pod koniec ub.r. dyrektor Departamentu Administracji Podatkowej w resorcie finansów, Jerzy Grygierzec mówił PAP, że połączenie służb uprościłoby tryb rozliczania podatników, ponieważ niektóre ich zadania dublują się. Np. przedsiębiorca rozlicza akcyzę w urzędzie celnym, a podatek VAT - w urzędzie skarbowym.

Obecnie służby celne zatrudniają ok. 15,5 tys. osób, a skarbówka - ok. 43 tys. pracowników.

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane