Polak coraz częściej zamawia jedzenie do domu

opublikowano: 13-02-2020, 22:00

Cztery na 10 zleceń dotyczy pizzy. Połowa dostaw odbywa się w weekend. Co jeszcze wiadomo o krajowym rynku dowozu jedzenia?

W Polsce działa 76,5 tys. lokali gastronomicznych — szacuje firma badawcza GfK. Coraz częściej dostarczają one dania do domów klientów, korzystając ze swoich kierowców bądź kurierów zewnętrznych. Według danych PizzaPortal.pl, wartość rynku dowozu jedzenia w Polsce wyniosła pod koniecubiegłego roku 6,6 mld zł, z czego zamówienia online stanowiły 20 proc. tej kwoty (1,3 mld zł). Natomiast w 2018 r. krajowy rynek delivery był wart 6 mld zł, co oznacza, że w minionym roku urósł o okrągłe 10 proc.

— Branża dowozu żywności rozwija się szybko w całej Europie, a od trzech lat także w Polsce. Przewiduje się, że sektor ten do 2025 r. zwiększy się dwukrotnie — mówi Monika Dąbrowska, prezes Polskiej Organizacji Franczyzodawców.

Aż 50 proc. dostaw odbywa się w weekendy. Największy udział w rynku delivery mają pizzerie (38 proc.). Na podium znaleźli się także, choć z dużo gorszymi wynikami, gastronomicy specjalizujący się w kebabach (14 proc.) i kuchni polskiej (12 proc.). Kolejne miejsca przypadły lokalom z daniami orientalnymi i burgerami (po 8 proc.) oraz sushi (5 proc.). Na dalszych pozycjach uplasowali się fachowcy od jadła meksykańskiego, ryb, kurczaków i wege — wynika z czwartej edycji raportu spółki kurierskiej Stava, która współpracuje z placówkami gastronomicznymi.

25082f04-4285-11ea-b77f-2e728ce88125
Stać cię na więcej
Newsletter autorski Mirosława Konkela
ZAPISZ MNIE
Stać cię na więcej
autor: Mirosław Konkel
Wysyłany raz w tygodniu
Mirosław Konkel
Jesteś lepszy, niż ci się wydaje, ale nie tak dobry, jak mógłbyś być. Zapisz się na newsletter - znajdź inspiracje i odpowiedzi na ważne pytania.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mirosław Konkel

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu