Polak dzieli się coraz chętniej

OPR. WK
opublikowano: 13-04-2017, 22:00

Z opracowanego przez KPMG raportu „Roczne zeznanie podatkowe Polaków PIT 2016” wynika, że zdecydowana większość z nas przekazuje 1 proc. swojego podatku organizacjom pożytku publicznego

Firma audytorsko-doradcza KPMG zbadała w ostatniej dekadzie marca 2017 r., w jaki sposób Polacy rozliczają swój podatek dochodowy za rok 2016. Badanie zatytułowane ,,Roczne zeznanie podatkowe Polaków PIT 2016” przeprowadzono metodą wywiadu telefonicznego na próbie 1003 dorosłych Polaków, którzy mają obowiązek rozliczenia się z urzędem skarbowym i którzy robią to samodzielnie, nie korzystając z pomocy ZUS lub pracodawcy. Wynika z niego, że coraz większa liczba Polaków przekazuje 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP). W 2017 r. taką chęć deklaruje aż 79 proc. osób, które mają obowiązek rozliczania się z urzędem skarbowym. To o 4 pkt. proc. więcej w porównaniu z rokiem poprzednim.

Skłonności i motywacje

Badanie KPMG wskazuje również, że skłonność do wspierania OPP rośnie wraz z dochodami podatnika. Wśród osób o dochodzie miesięcznym netto 1500 zł zdecydowało się na to 65 proc. uczestników badania. Ich odsetek rósł systematycznie wraz ze zwiększaniem się dochodu, by w przypadku grupy respondentów zarabiającychpowyżej 7500 zł miesięcznie osiągnąć poziom 96 proc. Bardzo różnorodne są również motywy wsparcia tej, a nie innej organizacji pożytku publicznego. Niemal 75 proc. przekazujących 1 proc. swojego podatku podejmuje decyzję o udzieleniu pomocy konkretnej organizacji za namową znajomych lub rodziny. Niemal tyle samo (odpowiednio 14 i 13 proc.) wybiera OPP losowo i na podstawie informacji w mediach.

Ubywa obojętnych

Od roku 2004, kiedy po raz pierwszy można było dokonać odliczenia podatku na rzecz OPP, rozliczając PIT za 2003 r., odsetek osób, które nie korzystają z tej możliwości, systematycznie spada. Zaskakujące może być jednak to, że główną przyczyną rezygnacji ze wsparcia OPP wcale nie jest nieświadomość. Najczęściej podawanym powodem nieprzekazywania 1 proc. podatku jest brak zaufania do organizacji pożytku publicznego. Drugie miejsce wśród przyczyn zajmuje przekonanie o małej skuteczności tego typu wsparcia. Brak wiedzy o możliwości odpisania części podatku na cele społeczne jest natomiast najrzadziej przytaczanym powodem.

Optymizmem napawa jednak to, że jak podaje Grzegorz Grochowina, menedżer w KPMG w Polsce, w stosunku do poprzedniej edycji badania odsetek Polaków, którzy nigdy nie przekazują innych darowizn w ciągu roku na rzecz OPP lub innych instytucji i osób potrzebujących, spadł aż o 10 pkt. proc. — z 45 do 35 proc.

Liczy się termin

Wniosek o przekazanie 1 proc. podatku można wypełnić tylko w PIT złożonym terminowo albo w jego korekcie dokonanej nie później niż w ciągu miesiąca od ustawowych dat składania zeznań, czyli do końca maja w przypadku PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 i PIT-39, a do końca dziesiątego miesiąca po roku podatkowym w przypadku zagranicznej spółki kontrolowanej w przypadku PIT-CFC. Podatnik ma też obowiązek zapłacić cały należny podatek, co oznacza konieczność uregulowania niedopłaty wynikającej z obliczeń w rocznym rozliczeniu, jeżeli taka powstanie przy sporządzaniu rocznego zeznania.

65 proc. Taki odsetek podatników ankietowanych w badaniu KPMG przekazuje w ciągu roku inne darowizny niż 1 proc. podatku na rzecz OPP lub innych instytucji i osób potrzebujących.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: OPR. WK

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu