Polak nie wie, czy oszczędza

Eugeniusz Twaróg
opublikowano: 23-11-2016, 22:00

Przed uruchomieniem programu 500+ niemal w każdym badaniu przyszli beneficjenci zapowiadali, że będą odkładać pieniądze. Nie potwierdzają tego badania zrealizowane w sierpniu przez ZBP i TNS. Z wypowiedzi respondentów wynika, że pieniądze rozchodzą się na różne bieżące wydatki i na koniec miesiąca nie mają z czego odkładać. Jest to trend generalnie wpisujący się w finansowy model Polaka. Z badania ZBP/TNS wynika, że 35 proc. społeczeństwa nie odkłada ani grosza. Taki sam odsetek oszczędza do 250 zł miesięcznie. Zaledwie 3 proc. chomikuje więcej niż 500 zł. 27 proc. Polaków nie wie w ogóle, czy coś oszczędza długoterminowo, a 37 proc. wie, że nie oszczędza. Spośród tych, którzy starają się kumulować kapitał, co piąty trzyma pieniądze na rachunku bieżącym, czyli na nieoprocentowanym koncie, 18 proc. na lokacie, ale 15 proc. na dających minimalny zysk rachunkach oszczędnościowych. W akcjach i w funduszach inwestycyjnych ulokowało pieniądze 3 proc. W funduszach emerytalnych — 1 proc. [ET]

Zobacz więcej

Pixaby CC0 Public Domain

34 proc. Tylu beneficjentów programu 500+ wydaje wszystkie pieniądze od ręki.

16 proc. Taki odsetek gospodarstw domowych inkasujących pieniądze na drugie dziecko nie wie, na co poszły pieniądze z rządowego programu.

51 proc. Co drugie 500+ poszło na cele związane z edukacją.

5 proc. Tyle uprawnionych do pobierania 500 zł miesięcznie przeznaczyło je na samochód.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Eugeniusz Twaróg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu