Polak pozwał szwajcarskiego giganta farmaceutycznego

Marek Druś, thelocal.chf
aktualizacja: 17-07-2017, 08:01

Novartis został pozwany przez Polaka, który uczestniczył w przeszłości w próbach klinicznych leku na ptasią grypę. Oskarża on spółkę o to, że nie poinformowała rzetelnie uczestników prób, donoszą szwajcarskie media.

Sprawa dotyczy wydarzeń z 2007 roku, kiedy Novartis wynajął spółkę w Polsce do przeprowadzenia prób szczepionek na ptasią grypę. Miały być dokonywane na osobach bezdomnych i ubogich w Grudziądzu. Uczestniczy prób mieli dostawać ok. 2 CHF za udział. Poinformowano ich jednak, że szczepionka jest na zwykłą grypę, twierdzi mężczyzna, który złożył pozew przeciwko Novartisowi. Utrzymuje również, że nie było informacji iż są to próby kliniczne nowego leku.

- Nigdy nie zgodziłbym się być wykorzystany jako „świnka doświadczalna”. Gdybym wiedział, co to są za szczepionki, nie uczestniczyłbym w tym – powiedział Grzegorz S. magazynowi Beobachter.

Prawnik mężczyzny powiedział szwajcarskiej telewizji SRF, że jego klient domaga się od Novartisu 100 tys. CHF. Podkreślił, że choć Novartis nie przeprowadzał prób bezpośrednio, to „sponsorował próby; ktokolwiek je zaaranżował i z nich skorzystał musi być odpowiedzialny za działania wynajętych przez siebie ludzi”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, thelocal.chf

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Chemia / Polak pozwał szwajcarskiego giganta farmaceutycznego