Polak to oszczędnościowy singiel

  • Jagoda Fryc
opublikowano: 21-01-2016, 22:00

Finanse osobiste

Poruszając się po finansowym świecie, o drogę nie pytamy nikogo. Decyzje podejmujemy samodzielnie i nie lubimy zmieniać przyzwyczajeń — taki obraz Polaka wyłania się z badania Aviva Investors TFI. Inwestycyjnymi singlami jesteśmy bez względu na nasz stan cywilny, ale paradoksalnie — to w przypadku małżeństw odsetek samotnych wilków jest większy.

Z ankiety wynika, że jedynie 16 proc. osób pozostających w formalnych związkach decyzje dotyczące inwestowania i oszczędzania konsultuje z drugą połową. Odsetek ten wśród żyjących w tzw. konkubinacie jest dwukrotnie wyższy. Podczas wyboru konkretnych produktów rzadko korzystamy także z pomocy specjalistów.

Jeszcze gorsze u Polaków są inwestycyjne nawyki i niechęć do zmian, a do przestawienia zwrotnicy nie skłania nas nawet brak zadowolenia z wypracowanych zysków (prawie 70 proc.). Wyboru konkretnych produktów finansowych dokonujemy automatycznie, bez szerszej analizy dostępnych możliwości. Biernie korzystamy z tego, co już znamy.

Co piąty z nas w ogóle nie interesuje się produktami oszczędnościowymi,trzymając pieniądze na nieoprocentowanych ROR-ach bądź pozwalając na automatyczne odnawianie się lokaty. Wśród osób aktywnie poszukujących produktów oszczędnościowych co trzeci sprawdza jedynie oferty banku, z którego usług korzysta. Nie lubimy też nie wykraczać poza strefę bezpieczeństwa — dla 34 proc. Polaków to właśnie ochrona pieniędzy jest kluczowym kryterium, a dla 18 proc.— stały dostęp do ulokowanego kapitału. Co czwarty inwestor przy wyborze sposobu oszczędzania kieruje się przede wszystkim wysokością oprocentowania.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jagoda Fryc

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu