Połamane dołki na GPW

Witold Zajączkowski, DM BOŚ
opublikowano: 04-09-2018, 19:56

Początek sesji nie zapowiadał się spadkowo. Po wczorajszym wzroście wydawało się, że rynek zakończył korektę i będzie kontynuował marsz w kierunku niedawnych szczytów w okolicy 2400 pkt. I tak też notowania się zaczęły – po pierwszych dwóch kwadransach WIG20 sięgnął 2377 pkt.

Ale w Europie nastroje popsuły się. Wzrosty zostały zniwelowane. Do połowy sesji sytuacja nie wyglądała jeszcze tak źle. WIG20 przebywał ponad dwudniowym minimum 2335 pkt. Po 13-tej jednak złamał to wsparcie, co skutkowało przyspieszeniem. Kolejna fala w dół pojawiła się po otwarciu USA. Notowania za oceanem również zaczęły na czerwono.

Najbardziej pociągnęła indeks w dół KGHM (-5 proc.). Przyczyną były spadki cen miedzi. Tauron (-4,6 proc.), Orange (-3,3 proc.), Energa (-3 proc.), PKO BP (-2 proc.), PZU (-1,9 proc.). Na zielono wyraźnie zaświeciły tylko CCC (+4,6 proc.) i PGNiG (+1,4 proc.).

Po dzisiejszej sesji trudno jest wskazać prawdopodobny scenariusz. Po jej zamknięciu USA odrobiły większą część spadku. Mogą równie dobrze zakończyć sesję na zielono, a wtedy jutrzejsze otwarcie zacznie się luką w górę i WIG20 zachowa się tak, jakby nie było dzisiejszego dnia.

Nadal widać odpływ rodzimego kapitału. mWIG40 złamał dziś tegoroczne minima i poleciał w dół o 1,5 proc. sWIG80 analogiczny dołek złamał wczoraj i spadł dziś o kolejne 1,8 proc. Kapitał zagraniczny decyduje o WIG20, a te dwa mniejsze indeksy rysują wykresy w zupełnym oderwaniu od blue-chipów.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Witold Zajączkowski, DM BOŚ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy