Polania chce odzyskać rentowność

Piotr Wielicki
26-07-2000, 00:00

Polania chce odzyskać rentowność

Gnieźnieńska Polania stara się o umorzenie 850 tys. zł długu, przejętego w 1994 r. po przedsiębiorstwie państwowym, odroczenie terminu spłaty pożyczki z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz 5-letni układ ratalny na część nie zapłaconych zobowiązań wobec ZUS. Jeżeli to się uda, pod koniec 2000 r. spółka odzyska rentowność.

Gnieźnieńska Polania, producent obuwia ze skór naturalnych, zamierza jeszcze w tym roku odzyskać rentowność. By to uczynić, firma musi pozbyć się długów, z których część spółka przejęła jeszcze w 1994 r. po przedsiębiorstwie państwowym, kiedy w firmie pracowało prawie 3 tys. osób.

Liczą na umorzenie

Ostatnio przedsiębiorstwo zwróciło się do Ministerstwa Finansów o umorzenie zadłużenia wysokości 850 tys. zł. w postaci podatku od osób fizycznych.

— Dotychczas spłaciliśmy ponad połowę z około 2 mln zł zadłużenia z tego tytułu. Zostało jeszcze 800 tys. zł i odsetki — wyjaśnia Mieczysław Śmigel, zastępca dyrektora ds. ekonomiczno-finansowych Polanii.

W ubiegłym roku fiskus umorzył długi kilkuset podatnikom. Mieczysław Śmigel nie ukrywa, że gnieźnieńska spółka liczy na podobne potraktowanie. Tym bardziej że firma znalazła się na liście przedsiębiorstw przemysłu lekkiego, którym państwo powinno pomóc.

Polania powinna także zwrócić pieniądze pożyczone w 1999 r. z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Obecnie trwają starania, by marszałek województwa wielkopolskiego zgodził się na odroczenie terminu spłaty. Kolejną kwotę Polania winna jest ZUS. Jakie są to kwoty, Mieczysław Śmigiel nie chciał ujawnić.

Majątek do sprzedaży

— W 1999 r. pozbyliśmy się budynku administracyjnego, teraz planujemy sprzedaż części magazynowej. Dzięki temu spłacimy większość kredytu zaciągniętego w WBK oraz część zadłużenia wobec ZUS. Resztę chcielibyśmy spłacać ratami. W tej chwili staramy się o 5-letni układ ratalny — wyjaśnia Mieczysław Śmigel.

Pozostałe zobowiązania handlowe spółka z Gniezna spłaci w ciągu 2-3 lat pod warunkiem zawarcia z kontrahentami odpowiednich porozumień.

Są też firmy, które winne są pieniądze Polanii, lecz szanse na odzyskanie blisko 3 mln zł są niewielkie. Część dawnych kontrahentów jest w upadłości lub likwidacji, z innymi toczą się procesy albo postępowania układowe.

Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z założeniami, Polania pod koniec tego roku powinna odzyskać rentowność oraz zakończyć rozpoczęty na początku 1999 r. proces restrukturyzacji przedsiębiorstwa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Piotr Wielicki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Polania chce odzyskać rentowność