Polcolorit chce kupić firmę na Wschodzie i produkować tam płytki

opublikowano: 28-02-2007, 14:21

Polcolorit chce wykorzystać potencjał wschodnich rynków eksportowych i rozpocząć tam, najpóźniej w pierwszym kwartale 2008 roku, produkcję płytek - poinformowali przedstawiciele spółki.

"Polcolorit ma jasne cele i w tym roku lub w pierwszym kwartale 2008 roku zostaną one zrealizowane poprzez rozpoczęcie produkcji płytek poza Polską na Wschodzie" - powiedział podczas środowej konferencji prasowej członek rady nadzorczej spółki Marek Zuber.

Polcolorit chce wejść na wschodni rynek dzięki zakupowi jednej z działających tam firm. Polcolorit ma już krótką listę firm, których zakupem byłby zainteresowany. Na tej liście spółek znajdują się zakłady związane z produkcją ceramiczną, w tym jeden jest producentem płytek.

Spółka zapowiada, że jeśli zakupi firmę, która nie zajmuje się produkcją płytek, ale jej działalność będzie rentowna, to nie będzie jej likwidować.

Do zakupionego zakładu ma zostać przeniesiona jedna linia produkcji płytek z fabryki Polcoloritu, której moce wynoszą mniej niż 2 mln metrów kwadratowych płytek.

Warunkiem przeprowadzenia transakcji jest to, że musi to być firma prywatna. Polcolorit przejmie 75 proc. jej udziałów, a właściciele muszą zgodzić się na finansowanie transakcji poprzez emisję akcji Polcoloritu.

"Po emisji kierowanej planujemy emisję z prawem poboru. Główny akcjonariusz wyraża zainteresowanie objęciem tych akcji" - powiedział prezes Wiktor Marconi.

Na słabe wyniki spółki w 2006 roku wpłynęły złe wyniki sprzedaży w kraju, a Polcolorit widzi swoją szansę na poprawę w sprzedaży eksportowej, której udział w sprzedaży grupy ogółem wzrósł w 2006 roku do 47 z 28 proc. w 2005 roku.

Po czterech kwartałach 2006 roku grupa Polcolorit osiągnęła 5,4 mln zł zysku netto, 14,9 mln zł EBITDA przy 79,8 mln zł przychodów. W prognozie Polcolorit zakładał zaś, że uzyska odpowiednio: 7,5 mln zł, 16 mln zł i 82 mln zł.

Spółka miała w czwartym kwartale 2006 roku 1,25 mln zł straty netto wobec 4,6 mln zł zysku netto przed rokiem. Konsensus rynkowy mówił o osiągnięciu przez firmę 0,73 mln zł zysku netto.

"Jeżeli w tym roku pójdzie nam tak, jak w styczniu i w lutym, to na poziomie przychodów, mamy szansę pokazać wynik taki jak w 2004 roku" - powiedział Marconi.

W 2004 roku Polcolorit miał 94,7 mln zł przychodów ze sprzedaży. (PAP)

© ℗

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Polcolorit chce kupić firmę na Wschodzie i produkować tam płytki