Polcolorit już słabnie po dużych wzrostach

Kamil Zatoński
opublikowano: 22-07-2009, 07:20

W siedem dni kurs wzrósł o 60 proc., a  przez rynek przeszło prawie 7,5 proc. papierów ceramicznej firmy. Władze spółki na razie milczą.

Trwa tajemnicza zwyżka notowań Polcoloritu, producenta płytek ceramicznych i gresów. Na ostatnich siedmiu sesjach kurs wzrósł o 60 proc., a przez rynek przeszło blisko 9,5 mln akcji. To prawie 7,5 proc. wszystkich wyemitowanych walorów i jedna piąta akcji znajdujących się w wolnym obrocie. Wczoraj kurs rósł nawet o 14 proc., ale później zepchnięto go tuż ponad zamknięcie poniedziałkowej sesji. To sygnał, że przynajmniej w krótkim terminie kurs już się nieco przegrzał.

Przed tygodniem, w rozmowie z "PB", przedstawiciele spółki tajemniczo stwierdzili, że wiedzą, co jest przyczyną wzrostu notowań, ale… nie powiedzą. Teraz wycofują się z tych deklaracji. Do tej pory nie pojawił się też żaden komunikat, który uzasadniałby wzrost. Ostatnie wydarzenia w spółce to zmiany w radzie nadzorczej, do których doszło na walnym zgromadzeniu, jakie odbyło się 30 czerwca. Wtedy do składu rady wszedł Robert Pietryszyn, były prezes klubu piłkarskiego Zagłębie Lubin. Teraz w Widzewie Łódź młody menedżer odpowiada za budowę nowego stadionu. Nie wiadomo, jakie zadania Pietryszyn będzie miał w Polcoloricie ani czy jego pojawienie się w spółce należy w jakiś sposób wiązać z osobą Sylwestra Cacka, właściciela Widzewa, a jednocześnie ratownika spółek giełdowych mających problemy z kapitałem (Sfinks, Redan). Jeśli rynek ogrywa ten temat (kurs zaczął rosnąć dopiero kilka dni po powołaniu Pietryszyna w skład rady), to dziś należy to traktować jako czystą spekulację.

Po ostatnich wzrostach kapitalizacja Polcoloritu jest bardzo wysoka (75 mln zł) i w żaden sposób nie jest uzasadniona wynikami spółki i jej perspektywami. W I kwartale przychody piechowickiego producena płytek i gresów spadły o 28 proc., do 16,7 mln zł. Spadek był więc większy niż ten, jaki odnotowali giełdowi konkurenci — Cersanit i Ceramika Nowa Gala. Konkurenci nie mają jednak takich problemów z rentownością operacyjną, która w Polcoloricie w pierwszym kwartale wyniosła 1,2 proc. (marża EBITDA 14 proc.).

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Problemem spółki jest także bardzo wysokie zadłużenie. Na koniec marca sięgało 50 mln zł, z czego dwie trzecie to zobowiązania długoterminowe, czyli kredyt zaciągnięty na budowę zakładu, pozostający do spłaty do 2015 r. Relacja długu netto do wyniku EBITDA Polcoloritu z ostatnich czterech kwartałów jest drastycznie wysoka (24), choć spółka w ostatnich dwunastu miesiącach zmniejszała zadłużenie wobec banków (o 15 mln zł). Odbyło się to także przy użyciu pieniędzy z emisji akcji (10,3 mln zł).

Wskaźniki płynności spółki na koniec 2008 r. były względnie bezpieczne. Tyle że ten najpopularniejszy (bieżącej płynności) poprawił się w minionym roku dlatego, że wzrosły zapasy. To skutek zmniejszenia popytu, a nie zwiększania mocy produkcyjnych. Jest to więc tendencja niekorzystna, bo oznacza trudności ze zmniejszeniem stanów magazynowych. Jednocześnie zmniejszyły się zobowiązania krótkoterminowe, co oznacza wypływ gotówki. Różowo więc nie jest. Nie można wykluczyć, że w przypadku braku poprawy wyników finansowych kredytodawca, czyli Bank Pekao, zażąda zmniejszenia zadłużenia. Wtedy potrzebne będzie kolejne dokapitalizowanie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane