Polcolorit ma stratę, audytor ma uwagi

Kamil Koprowicz, współpraca KZ
opublikowano: 01-09-2011, 00:00

Kurs Polcoloritu spadł najniżej w tym roku. To reakcja na wyniki spółki i komentarz rewidenta.

Ceramiczna spółka zapewnia, że poradzi sobie z problemami i do końca roku wyjdzie na plus. Analitycy dodają, że trzeba o wiele więcej, by poprawić wycenę

Kurs Polcoloritu spadł najniżej w tym roku. To reakcja na wyniki spółki i komentarz rewidenta.

Przychody ze sprzedaży Pol-coloritu, producenta płytek ceramicznych, były mniejsze niż rok temu o 18 proc. i wyniosły 23 mln zł. Spółka zamknęła pierwsze półrocze ze stratą 1,27 mln zł. Jednak to nie liczby były najciekawszą informacją w raporcie. Firma PKF Audyt, badająca spółkę, ma uwagi do sprawozdania. Chodzi głównie o przesunięcie spłaty zobowiązań, odpisy aktualizujące należności, korekty wyniku finansowego i wycenę zapasów (więcej w ramce obok). Polcolorit ma uwagi do uwag kontrolerów.

— Zarząd opublikował prawidłowo sporządzone sprawozdanie. Zakres prac audytora podczas przeglądu w ciągu roku jest ograniczony i inny od szczegółowego badania rocznego. Uwagi audytora są różnicą zdań w interpretacji niektórych zdarzeń gospodarczych, które spółka wyjaśniała w trakcie przeglądu ksiąg —mówi Piotr Ryba, doradca do spraw PR Polcoloritu.

Piotr Ryba wyjaśnia, że spółka nie dokonała odpisów na utratę wartości należności, ponieważ nie było takiej konieczności z powodu braku potwierdzenia nieściągalności wierzytelności. Dodaje, że szczegółowa analiza tego typu zwyczajowo realizowana jest na koniec roku.

Poprosiliśmy też spółkę o wyjaśnienia okoliczności przesunięcia spłaty zobowiązań.

— Polcolorit współpracuje z Bankiem Pekao przy finansowaniu działalności. Spółka jest aktualnie w trakcie przedłużania terminów płatności kredytów z lat poprzednich. Chcemy podkreślić, że zobowiązania te mają kilka lat i zawsze były terminowo spłacane. Bank, w związku ze stratą za 2010 r. potrzebował dodatkowego czasu na podjęcie decyzji. Zarząd nie przewiduje zagrożenia kontynuacji działalności spółki i współpracy z bankiem — dodaje Piotr Ryba.

Rynek zareagował na raport spadkiem notowań najniżej w tym roku. Tuż po godz. 9 za akcje spółki płacono 21 groszy. Później kurs odbił do 22 groszy. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy spółka straciła na wartości 47 proc.

— Zastrzeżenia audytora to ryzyko kolejnych odpisów. Zwykle nie podoba się to inwestorom. Natomiast wyniki i tak są słabe, a Polcolorit jest restrukturyzowany po raz kolejny. Nie ma tu zatem dużej niespodzianki — komentuje Sylwia Jaśkiewicz, analityk DM IDM SA.

— Z reguły zastrzeżenia do sprawozdań powodują automatyczną wyprzedaż akcji. W tym wypadku uwagi audytora nie są na tyle istotne, by wyraził on negatywną opinię. Brak odpisów należności i brak testu na utratę wartości rzeczowych aktywów trwałych mogą jednak dziwić. Mamy tu do czynienia z sygnałem dla inwestorów, że należy uważnie przyglądać się kolejnym wynikom — mówi Łukasz Rosiński, analityk DM Amerbrokers.

Polcolorit zapewnia w sprawozdaniu, że planuje zakończyć rok zyskiem.

— Kurs Polcoloritu jest na dnie. Myślę więc, że akcjonariusze pogodzili się ze stratami. Nawet jeśli spółka wypracuje prognozowany, niewielki zysk na koniec roku, trudno będzie o mocne zwyżki kursu — dodaje Łukasz Ro-siński.

Uwagi PKF Audyt po przeglądzie raportu półrocznego POLCOLORITU

W dniu wydania sprawozdania zarząd podjął działania w celu uzyskania odroczenia terminu płatności zobowiązań krótkoterminowych o terminie spłaty do 30 września. "W przypadku niepowodzenia tych działań może wystąpić zagrożenie dla kontynuacji działalności przez Polcolorit" — napisał w raporcie audytor.

Zarząd nie przeprowadził szacunku wartości odzyskanej rzeczowego majątku trwałego, mimo wystąpienia takiej konieczności zgodnie z MSR 36. "Z tej przyczyny nie byliśmy w stanie potwierdzić prawidłowej wyceny" — napisał audytor.

Audytor zwrócił uwagę, że firma nie dokonała odpisów aktualizujących należności. Spowodowałoby to obniżenie wartości aktywów i wyniku finansowego o 466 tys. zł. Audytor dodaje, że nie było konieczności przeprowadzania takich działań. Sytuacja braku spłaty należności była mało prawdopodobna.

Rewident nie mógł ustalić wysokości ewentualnej korekty kwot zapasów oraz wyniku finansowego, które były związane z wyceną towarów i wyrobów i ich ewentualnymi odpisami aktualizacyjnymi. "Nie byliśmy w stanie upewnić się co do poprawności kalkulacji kosztów wytworzenia w kontekście przestojów produkcji występujących w trakcie badanego okresu" — napisał audytor.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Koprowicz, współpraca KZ

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Polcolorit ma stratę, audytor ma uwagi