Polecam wytrwałość w szukaniu rozwiązań

Beata Kowalska-Kośmider, prezes firmy VVS PL
opublikowano: 13-12-2017, 22:00

Z cyklu: liderki rankingu "100 Kobiet Biznesu 2017".

100 Kobiet Biznesu 2017

Beata Kowalska-Kośmider, VVS.pl
Zobacz więcej

Beata Kowalska-Kośmider, VVS.pl Wojciech Szabelski

KATEGORIA: FIRMY Z PRZYCHODEM ZE SPRZEDAŻY DO 50 MLN ZŁ

4. miejsce: BEATA KOWALSKA-KOŚMIDER, VVS PL

Na swojej zawodowej drodze zaskakiwałam: mała filigranowa kobietka zajmuje się zbożami, rzepakiem itp. Ale zamieniło się to w zaletę i pomagało zrealizować wyznaczony cel. Jestem uparta, staram się mieć alternatywne rozwiązania w różnych sytuacjach. Nie ma problemu bez rozwiązania. Kiedy słyszę o szklanym suficie, o niemożności, barierach, myślę, że często to tylko wymówka. Być może chodzi o brak odwagi szukania rozwiązań albo brak wiary w siebie. W moim otoczeniu i wśród osób, z którymi współpracuję, jest wiele kobiet na stanowiskach menedżerskich. Mają odwagę i wizję siebie, zdobywają to, na co zasługują. A czasem znacznie więcej. Moim celem jest bawienie się w reżysera i realizacja własnego scenariusza na życie. Nie kolekcjonuję porażek, każda jest dla mnie pożywką do działania i dążenia do sukcesu. Jeśli miałabym doradzać zaczynającym w biznesie, stawiałabym właśnie na upór i konsekwencję. Nawet jeśli obrany plan się nie sprawdza, to nie ma sytuacji bez wyjścia. Po studiach rolniczych rozpoczęłam pracę jako handlowiec, zajmując się sprzedażą hurtową dodatków do pasz, głównie aminokwasów paszowych. Podczas stawiania pierwszych kroków narodził się pomysł prowadzenia firmy działającej na rynku zbóż i pasz. W 2007 r. rozpoczęłam udoskonalanie każdego kolejnego własnego pomysłu. Chodziła mi jednak po głowie wizja rozpoczęcia pracy na własny rachunek. Jeszcze z czasów pracy studenckiej miałam kontakt z właścicielem czeskiej wytwórni pasz. Narodził się pomysł powołania do życia ich handlowej spółki córki, którą pokierowałam. Niestety w początkowym okresie sprzedaż produktów tylko jednej firmy napotkała sporo problemów w starciu z polską rzeczywistością. Zmusiło mnie to do szukania innych rozwiązań. Musiałam przemodelować sposób i zakres działania firmy. Dziś moich czeskich wspólników w niej nie ma, została tylko nazwa. Nawiasem mówiąc, wierzę w Polaków, ich genetyczną umiejętność przetrwania. Historia tak mocno odcisnęła piętno w naszym DNA, że inni mogą nam pozazdrościć uporu, konsekwencji w dążeniu do celu. Wierzę, że Polak sobie poradzi zawsze, jeśli ma określony cel i wie, jak go osiągnąć.

Myślę, że mamy takie same możliwości i okazje do spełnienia się u nas i na arenie międzynarodowej jak inne narodowości. Warto korzystać z siły, jaką daje wiedza i nowoczesne technologie. One nie tylko ułatwiają prowadzenie biznesu, ale czynią go też tańszym i ciekawszym w codziennej pracy. I nie ma znaczenia, czy to kobieta prowadzi firmę, czy mężczyzna — jeśli ma wiedzę, cel i wizję rozwoju, to osiągnie sukces. Pragnę bezustannie chcieć i mieć możliwość działania. Być aktywną do ostatniego dnia. Chociaż przeraża mnie myślenie o przyszłości w tak odległej perspektywie. Wiem, co chcę robić za dwa, trzy lata. Masa czynników przyczynia się do poszerzania mojego pola widzenia w trakcie realizacji planów. To zmienia, przyspiesza lub dywersyfikuje sposób działania spółki. Jedno jest pewne — trzeba analizować otoczenie, bo to inspiruje do ciągłego rozwoju i zmian. Naturalnie w prowadzeniu firmy pomogłyby czyste i jasne zasady dla wszystkich przedsiębiorców, prosty system podatkowy. Może kiedyś... Tymczasem kontakt z otaczającymi mnie ludźmi, który — biorąc pod uwagę całość działań — uważam za partnerski z nutą mojego autorytaryzmu, napędza mnie i daje siłę do działania. Bez tych ludzi nie mogłabym pracować. Mam umiejętność, którą bardzo sobie cenię. To zdolność znajdowania równowagi między życiem prywatnym i zawodowym. Dom, rodzina to kochane słodziaki ze Słodkiej: Filip i Gabrysia oraz mąż Grzegorz, który jest najlepszym przyjacielem i kompanem. To oni dają mi siłę i motywują do działania. Uwielbiamy rodzinnie zwiedzać różne zakątki Polski i Europy. Szukamy chwil dla siebie. A to tworzy kolekcje wrażeń i wspomnień. Lubię podróże, kreowanie przestrzeni w pieleszach domowych, a także grę w badmintona.

VVS PL

Spółka z miejscowości Wiele w województwie kujawsko-pomorskim zajmuje się działalnością handlowo-usługową w branży rolniczej, w tym skupem i sprzedażą płodów rolnych, przechowywaniem zbóż, transportem i działalnością usługową dla rolnictwa, m.in. suszeniem, czyszczeniem i gazowaniem płodów rolnych. Handluje także dodatkami paszowymi: śrutami, gliceryną, melasą i młótem browarnianym (od 2009 r. współpracuje z Carlsberg Company).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Beata Kowalska-Kośmider, prezes firmy VVS PL

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu