Polenergia uruchomiła jedną z największych w Polsce farm wiatrowych

  • PAP
opublikowano: 01-02-2023, 14:32
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Polenergia uruchomiła jedną z największych w Polsce farm wiatrowych - poinformowała spółka w środę. Roczna produkcja FW Dębsk wyniesie około 366 GWh, co odpowiada rocznemu zapotrzebowaniu na energię 183 tys. gospodarstw domowych - wskazano w komunikacie.

Polenergia poinformowała w środę, że uruchomiła Farmę Wiatrową Dębsk (FW Dębsk) o mocy 121 MW. Jak zaznaczono, to jedna z największych farm wiatrowych w Polsce. Dzięki niej "łączny portfel aktywnych inwestycji zielonych Polenergii rośnie o 35 proc. do 472 MW" - wskazała spółka w komunikacie.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Polenergia poinformowała również, że Farma Wiatrowa Dębsk to jej jedenasta lądowa elektrownia wiatrowa.

"Zlokalizowana jest na Nizinie Północnomazowieckiej, składa się z 55 turbin typu V 110-2,2 o łącznej mocy 121 MW. 15 turbin wiatrowych zbudowano na terenie gminy Kuczbork-Osada, a pozostałe 40 na terenie gminy Żuromin" - wskazała spółka.

Zaznaczono, że roczna produkcja FW Dębsk "wyniesie około 366 GWh, co odpowiada rocznemu zapotrzebowaniu na energię 183 tys. gospodarstw domowych".

W komunikacie podkreślono, że FW Dębsk pozwoli w ciągu roku uniknąć emisji do atmosfery zanieczyszczeń w ilościach wynoszących: 318 tys. ton CO2, 299 ton SO2, 302 ton NO2 i 106 ton CO. Inwestycja pozwoli też ograniczyć zużycie węgla kamiennego o 168 tys. ton rocznie.

Dodano, że dostawcą turbin i podmiotem świadczącym usługi serwisu technicznego przez okres 30 lat od chwili uruchomienia FW Dębsk jest firma Vestas.

Polenergia zwróciła uwagę, że w 2019 r. FW Dębsk uzyskała gwarantowane wsparcie w postaci kontraktu różnicowego dla części produkcji w ramach systemu aukcyjnego, które pozwoli na optymalizację jej rentowności.

Polenergia to polska prywatna grupa energetyczna wytwarzająca energię z odnawialnych i gazowych źródeł. Strategicznym projektem realizowanym przez grupę przy współpracy z firmą Equinor jest budowa farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim o łącznej mocy 3000 MW.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane