Polfa Kutno umorzy posiadane walory

Sebastian Gawłowski
28-03-2003, 00:00

Kwietniowe WZA producenta leków ma podjąć decyzję w sprawie umorzenia wszystkich posiadanych przez spółkę akcji własnych. Chodzi o niemal 99,5 tys. walorów stanowiących około 5,2 proc. kapitału spółki. Akcje te firma skupiła w ubiegłym roku w ramach operacji buy backu, przeznaczając na ten cel prawie 13 mln zł.

Spółka zdecydowała się na skup własnych akcji po fiasku pozyskania inwestora. W ten sposób drobni inwestorzy, którzy kupowali akcje licząc na wezwanie w związku z przejęciem spółki, mieli możliwość odsprzedaży posiadanych akcji z premią. W efekcie buy backu, w wolnym obrocie pozostała tylko śladowa ilość akcji farmaceutycznego przedsiębiorstwa.

Plany kutnowskiej spółki na ten rok przewidują wypracowanie ponad 250 mln zł przychodów (wzrost o 18 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem). Zysk netto spółki ma wzrosnąć o 37 proc. do 31,5 mln zł. W ocenie analityków, biorąc pod uwagę dotychczasowe efekty restrukturyzacji, spółka przyjęła realne szacunki. Działania mające na celu poprawę kondycji fundamentalnej Polfy doprowadziły m.in. do znacznego ograniczenia kosztów stałych oraz uporządkowania portfela produktów. Warto również zwrócić uwagę, że sprawdziły się prognozy zarządu na poprzedni rok, co wśród emitentów na GPW nie jest częstym zjawiskiem.

Dotychczasowy rozwój spółki świadczy, że radzi sobie ona bez inwestora branżowego. Mimo to Polfa stoi w obliczu istotnych zmian struktury własnościowej. Większościowy udziałowiec firmy — fundusze Enterprise Investors (EI) — udanie zakończyły jej restrukturyzację. Obecnie należy się spodziewać, że EI będzie dążył do sprzedaży swojego pakietu. Dotychczasowe próby pozbycia się pakietu kontrolnego na rzecz któregoś z zachodnich potentatów branży farmaceutycznej kończyły się niepowodzeniem. Na przeszkodzie stawała relatywnie wysoka wycena spółki w porównaniu z innymi spółkami z regionu Europy Środkowej i Wschodniej. Analitycy sceptycznie oceniają szanse sprzedaży pakietu inwestorowi branżowemu, wskazując na jeszcze jeden czynnik. Chodzi o spadek atrakcyjności rodzimego rynku producentów farmaceutyków, opanowany już w dużym stopniu przez globalne koncerny.

Bardziej prawdopodobny wydaje się scenariusz odsprzedaży akcji kontrolowanych przez EI polskim inwestorom finansowym. W ten sposób EI wyszedł z inwestycji w Kęty w ubiegłym roku. Poszukiwania inwestora strategicznego dla tej spółki również zakończyły się fiaskiem. Podobnie jak Kęty, Polfa Kutno należy do grona spółek cieszących się zaufaniem inwestorów instytucjonalnych, które są obecne w jej akcjonariacie. Polfa jest zaliczana do grona silnych giełdowych średniaków. Świetnie wpisuje się w panującą na GPW modę na inwestycje w spółki o mocnych fundamentach i dobrych perspektywach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Gawłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Polfa Kutno umorzy posiadane walory