Police przed negocjacjami z dostawcami surowców

ABT
15-11-2007, 00:00

W spółce trwa hossa zysków. Ale przyszły rok może nie być już taki dobry. Rosną ceny surowców.

W spółce trwa hossa zysków. Ale przyszły rok może nie być już taki dobry. Rosną ceny surowców.

Dla Zakładów Chemicznych Police zapowiedzi PGNiG, dotyczące podwyżki ceny gazu, to zła wiadomość. Teraz jest dobrze, ale — jak przyznają przedstawiciele Polic — wahania cen gazu i fosforytów mogą mieć istotny wpływ na wyniki spółki w przyszłości.

Police w trzecim kwartale 2007 r. osiągnęły 37,6 mln zł zysku netto i przychody w wysokości 457,3 mln zł. To znacznie lepszy wynik niż rok wcześniej. Wówczas spółka miała stratę w wysokości 15,7 mln zł i przychody wynoszące 369,4 mln zł. Zarząd Polic podkreśla, że prognozy wyników na ten rok nie są zagrożone.

— Zakładamy, że przychody ze sprzedaży osiągną około 1,8 mld zł, a zysk netto 126 mln zł — mówi Ryszard Siwiec, prezes Polic.

W grudniu spółka przedstawi prognozy na 2008 r. To, jakie będą, zależy od efektów negocjacji z dostawcami surowców. Rozpoczną się już w przyszłym tygodniu. Gaz stanowił 26,8 proc. kosztów zużycia materiałów i energii Polic. Obok innych surowców takich jak fosforyty (16,1 proc. kosztów) i soli potasowej (21,7 proc. ) jest najistotniejszym czynnikiem wpływającym na wynik spółki.

Zarząd Polic bierze pod uwagę, że za surowce w 2008 r zapłaci więcej.

— Spodziewamy się, że gaz podrożeje o kilka procent, ale sądzę, że będzie to najmniejsza podwyżka cen surowców — mówi Janusz Motyliński, członek zarządu.

O ile nawozy dają spółce szansę na zrekompensowanie kosztów wyższą ceną (bo popyt nadal przewyższa podaż i ceny wciąż są wysokie), o tyle z bielą tytanową jest gorzej. W trzecim kwartale 2007 r. Police sprzedały 9,9 tys. ton bieli czyli o 11,8 proc. mniej niż w trzecim kwartale 2006 r. Spadają też krajowe i zagraniczne ceny tego komponentu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ABT

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Police przed negocjacjami z dostawcami surowców