Policja zajęła już w tym roku 461 mln zł  majątku przestępców

  • PAP
opublikowano: 11-07-2018, 05:54

Gotówkę, środki na kontach, wille, udziały w spółkach, a nawet bitcoiny zajęła w tym roku policja podejrzanym o przestępstwa. Wartość zabezpieczeń się podwoiła, informuje w środę "Rzeczpospolita".

Zobacz więcej

Policja, radiowóz

Jaap Arriens/NurPhoto/FORUM

Jak pisze w środę "Rz", "ukryte przez kryminalistów majątki, których dorobili się z przestępstw, są skuteczniej niż kiedyś wyszukiwane i zajmowane na poczet grożących im kar".

"W pierwszym półroczu 2018 r. wartość zajętego podejrzanym mienia wyniosła 461 mln zł. To o 130 proc. więcej niż w tym samym czasie ubiegłego roku - wskazują dane Komendy Głównej Policji (KGP), które poznała +Rzeczpospolita+" - czytamy w gazecie.

"Z danych policji wynika, że o ile w pierwszym półroczu 2017 r. zajęto dobra warte 199 mln zł, o tyle w obecnym (do czerwca) - o 261 mln zł więcej (dane dotyczą spraw zakończonych)" - informuje gazeta. Dodaje, że "w czołówce jest CBŚP ścigające zorganizowaną przestępczość, które w minionym półroczu zajęło mienie warte 115 mln zł".

Jak zaznacza "Rz", "dobre wyniki osiągnęły także m.in. śląska, wielkopolska i stołeczna policja". "Blisko 80 proc. majątków, na których śledczy +położyli rękę+, pochodziło z przestępstw gospodarczych, w tym oszustw na VAT czy akcyzowych (pozostałe 20 proc. - przestępstw kryminalnych)" - podaje dziennik.

"Rz" zaznacza, że "w minionym półroczu stan posiadania białych kołnierzyków wyłudzających podatki zmalał więc o dobra warte łącznie 367 mln zł".

"Najczęściej zabezpieczaliśmy środki na kontach bankowych, luksusowe wille, grunty i cenne ruchomości, np. samochód za 3 mln zł. A w jednej ze spraw paliwowych - lokomotywy" - mówi w rozmowie z gazetą Iwona Jurkiewicz, rzeczniczka CBŚP.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Policja zajęła już w tym roku 461 mln zł majątku przestępców