Policz swoje obroty i zmniejsz podatek

Paweł Jakubczak
opublikowano: 07-02-2006, 00:00

Część wydatków na zakup kasy fiskalnej można od fiskusa odzyskać. Ile i w jaki sposób da się odliczyć?

Pan Józef, przedsiębiorca z Krakowa, od kilku lat prowadzi własny sklep spożywczy. Dotychczas nie miał dużych obrotów, dlatego nie używał kasy fiskalnej. Jednak w 2005 r. znacznie zwiększył obroty, więc ją kupił. Po kilku miesiącach otworzył drugi sklep i do niego także nabył to urządzenie. Słyszał, że trochę wydanych pieniędzy może odzyskać. Ale czy za obie kasy? Z sygnałów docierających do redakcji, wynika, że problem dotyczy wielu czytelników.

— Ulga za kasę fiskalną wiąże się z jej zakupem i wprowadzeniem po raz pierwszy w dniu powstania obowiązku ewidencjonowania obrotów. Nie można z niej skorzystać na przykład przy zakupie kas do otwieranych nowych punktów sprzedaży. Nie są one wtedy wprowadzane po raz pierwszy w dniu powstania obowiązku ewidencjonowania. Trudno znaleźć dla takiego podejścia uzasadnienie, ale tak stanowią przepisy — mówi Adam Bartosiewicz, prawnik z kancelarii Bilans.

Co to oznacza dla pana Józefa? Że — choć to dla niego niemiła wiadomość — nie skorzysta z ulgi za drugą kasę.

Ile i kiedy można odzyskać

Ulga daje spore oszczędności. Od podatku VAT można odliczyć połowę ceny zakupu (bez podatku) każdej kasy rejestrującej, ale nie więcej niż 2,5 tys. zł.

Żeby skorzystać z ulgi, trzeba — po powstaniu w firmie obowiązku ewidencjonowania — złożyć wniosek do urzędu skarbowego. Należy w nim określić liczbę kas i miejsce (adres) ich używania.

— Obowiązek ewidencjonowania obrotów w kasie wiąże się ze sprzedażą na rzecz osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej, oraz rolników płacących podatek ryczałtowo. Powstaje po przekroczeniu określonego limitu obrotów: 40 tys. zł dla podatników prowadzących działalność wcześniej i 20 tys. zł dla rozpoczynających działalność. Jednak niektóre rodzaje działalności — między innymi prawników i lekarzy — są całkowicie zwolnione z obowiązku posiadania kas — wyjaśnia Adam Bartosiewicz.

Jak skorzystać

Zwrotu połowy ceny kasy mogą się domagać zarówno przedsiębiorcy prowadzący działalność opodatkowaną, jak i wykonujący czynności zwolnione z VAT lub ci, którzy są całkowicie zwolnieni z VAT.

Jak należy postąpić w pierwszym przypadku? Otóż od kwoty uzyskanej w wyniku zmniejszenia podatku należnego o podatek naliczony odejmuje się wartość ulgi. Odliczenia można dokonać w rozliczeniu za miesiąc lub kwartał, w którym rozpoczęto ewidencjonowanie w kasie, lub za miesiące czy kwartały następne.

Sprawa jest prosta, gdy ulga nie jest wyższa od różnicy między podatkiem należnym a naliczonym. Wówczas odliczenia można dokonać od razu w jednej deklaracji.

Gorzej, gdy w danym okresie wspomniana różnica jest niższa od przysługującego odliczenia. Wtedy część ulgi odlicza się od podatku, a resztę uzyskuje się jako zwrot bezpośredni od urzędu skarbowego. Nie można jednak w ten sposób dostać więcej niż 25 proc. ulgi, jeśli podatnik rozlicza się miesięcznie, lub więcej niż 50 proc., gdy rozlicza się kwartalnie.

Z kolei podatnikom, którzy mieli obowiązek wprowadzenia kas, a wykonują czynności zwolnione z podatku albo są z niego całkowicie zwolnieni, kwotę odliczenia może zwrócić bezpośrednio urząd skarbowy. Trzeba w tym celu napisać odpowiedni wniosek, który zawiera: imię i nazwisko lub nazwę firmy, dane adresowe, numer identyfikacji podatkowej, a w przypadku podatników świadczących usługi przewozu osób oraz ładunków taksówkami osobowymi i bagażowymi — także numer licencji oraz numery rejestracyjny i boczny taksówki, w której zainstalowano kasę.

Kiedy warunkowo

Może się jednak zdarzyć, że pieniądze odliczone lub zwrócone za zakup kasy trzeba będzie urzędowi skarbowemu oddać. Kiedy? Jeśli podatnik w trzy lata od rozpoczęcia ewidencjonowania:

— przestał używać kasy,

— nie zgłosił w odpowiednim terminie kasy do obowiązkowego przeglądu technicznego przez właściwy serwis,

— zaprzestał działalności,

— została otwarta likwidacja firmy,

— ogłoszono upadłość,

— firma (lub oddział) została sprzedana,

— dokonał odliczenia z naruszeniem określonych w przepisach warunków.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Jakubczak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Podatki / Policz swoje obroty i zmniejsz podatek