Poligrafia złożyła wniosek o upadłość spółki 4 Media

03-12-2002, 19:05

Poligrafia złożyła we wtorek w Sądzie Rejonowym w Gdańsku wniosek o upadłość 4 Media - poinformowała kielecka spółka w komunikacie.

We wniosku Poligrafia powołała się na weksel in blanco wystawiony przez zarząd 4 Media, w którym grupa medialna zagwarantowała drukarni spłatę zobowiązań zaciągniętych przez swoją spółkę zależną Druk Serwis.

- W związku z nieuregulowaniem zobowiązań Druk Serwisu poręczonych przez 4 Media oraz oświadczeniem zarządu tej spółki o niemożności uregulowania zobowiązań, Poligrafia zdecydowała o złożeniu wniosku o upadłość 4 Media - podano w komunikacie.

W połowie sierpnia Poligrafia złożyła do Sądu Gospodarczego w Gdańsku pozew przeciwko Druk Serwisowi i 4 Media o orzeczenie zapłaty 1,7 mln zł za wyświadczone usługi poligraficzne. Jednak pod koniec września 4Media sprzedała 100 proc. udziałów w Druk Serwisie za 5 mln zł.

W trzecim kwartale Poligrafia osiągnęła 1,09 mln zł skonsolidowanego zysku netto, lecz po pierwszym półroczu grupa Poligrafii zanotowała około 8,5 mln zł straty. Uderzył w nią kryzys na rynku reklamowym i medialnym. Poza spadkiem sprzedaży i zamknięciem drukarni w Katowicach do wyniku spółki przyczyniły się problemy ze ściągnięciem należności od Druk Serwis, więc musiała utworzyć 1,7 mln zł rezerw.

4 Media działa na rynku prasy lokalnej, ogólnopolskiej i bezpłatnej. Dom Wydawniczy Wolne Słowo, spółka zależna 4 Media, wydaje między innymi dziennik "Życie" oraz „Prawo i Gospodarka. Grupa medialna ciężko znosi recesję, o czym świadczą zaległosci z wypłatami dla dziennikarzy "Życia”.

4Media stara się ratować sytuację konwersją 40 mln zł długu na akcję, co podwoi kapitał zakładowy spółki. Pod warunkiem, że wierzyciele obejmą wszystkie zaoferowane im akcje. Emisja akcji za wierzytelności jest możliwa dzięki zawartemu w połowie października porozumieniu pomiędzy 4Media i MediaInvest, jej głownym akcjonariuszem.

PK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Poligrafia złożyła wniosek o upadłość spółki 4 Media