Polimex Mostostal wygrał proces z Katowicami ws. Międzynarodowego Centrum Kongresowego

  • PAP
opublikowano: 11-03-2020, 15:36

Spółka Polimex Mostostal wygrała proces z samorządem Katowic ws. odstąpienia przez miasto w 2012 r. od umowy na budowę tamtejszego Międzynarodowego Centrum Kongresowego (MCK). Sąd zasądził na rzecz spółki 40,4 mln zł.

O wyroku Sądu Apelacyjnego w Katowicach w tej sprawie poinformowała w środę rzeczniczka katowickiego magistratu Ewa Lipka. Jak zapewniła, „dla budżetu miasta, z uwagi na wcześniej naliczane kary na wykonawcę przez miasto, będzie to skutek finansowy wynoszący 28 mln zł”.

Lipka przypomniała, że budowa MCK, z dofinansowaniem ze środków unijnych, rozpoczęła się w 2011 r., a miała zakończyć się 31 maja 2013 r. Z uwagi na opóźnienia i problemy finansowe wykonawcy, którym był Polimex Mostostal, miasto 17 września 2012 r. rozwiązało z nim warty 255,95 mln zł kontrakt na budowę.

Rzeczniczka zastrzegła, że wcześniej wykonawca był wielokrotnie wzywany do intensyfikacji robót, a decyzja miasta wiązała się z perspektywą utraty 152,92 mln zł unijnego dofinansowania wraz z odsetkami, w razie niezakończenia inwestycji w 2015 r.

„Warto dodać, że dalsza współpraca z wykonawcą, który miał poważne problemy finansowe, a także spore opóźnienia w harmonogramie realizacji, pozwalała z dużym prawdopodobieństwem, graniczącym z pewnością, stwierdzić, ze ukończenie budowy Międzynarodowego Centrum Kongresowego w terminie było niemożliwe” - podkreśliła Lipka.

Zapewniła, że decyzja o rozwiązaniu umowy pozwoliła zrealizować inwestycję w czasie, a tym samym zachować unijne dofinansowanie na poziomie 73,3 proc. wartości projektu. Wyniosło ono ostatecznie 182 mln zł – ze względu na wzrost kosztu całkowitego inwestycji do 377,86 mln zł.

„Ostatecznie umowa została rozwiązana i rozpoczął się proces sądowy, który zakończył się 5 marca br. w sądzie apelacyjnym. Sąd zasądził na rzecz spółki Polimex – Mostostal kwotę 40,4 mln zł, przy czym dla budżetu miasta, z uwagi na wcześniej naliczane kary na wykonawcę przez miasto, będzie to skutek finansowy wynoszący 28 mln zł” - zastrzegła rzeczniczka.

Jak wynika z raportu giełdowego spółki z 6 marca, w pierwszej instancji Sąd Okręgowy w Katowicach zasądził na jej rzecz 17,5 mln zł. Sąd Apelacyjny zmienił ten wyrok, podwyższając kwotę ogólną zasądzonego roszczenia z ok. 17,5 mln zł do ok. 26,1 mln zł i precyzując charakter odsetek. Łączna zasądzona na rzecz spółki kwota z odsetkami to ok. 40,4 mln zł.

Międzynarodowe Centrum Kongresowe było jednym z trzech kluczowych projektów w Regionalnym Programie Operacyjnym Woj. Śląskiego na lata 2007-2013. Pierwotnie założono, że wartość tego przedsięwzięcia wyniesie 304,5 mln zł, przy unijnym wsparciu 152,9 mln zł. Wkład własny zapewnił inwestor, czyli samorząd Katowic (w ok. dwóch trzecich z kredytu Europejskiego Banku Inwestycyjnego i w jednej trzeciej ze środków budżetowych).

Pierwszym wykonawcą MCK został w październiku 2010 r. Polimex-Mostostal; umowa z tą firmą opiewała na 252,7 mln zł. We wrześniu 2012 r. miasto odstąpiło od dość zaawansowanego już kontraktu m.in. z powodu opóźnień w budowie (zażądało też wypłaty kary umownej). Później ogłoszono przetarg na dokończenie inwestycji.

Po odwołaniach i ostatecznym odrzuceniu dwóch najtańszych ofert wykonawcą w kwietniu 2013 r. zostało konsorcjum firm Warbud i Mercury Engineering (umowa na 280,3 mln zł). Wzrost kosztów przełożył się na wzrost wartości projektu unijnego - z 304,6 mln zł do 321,8 mln zł i zwiększenie dofinansowania do projektu - z pierwotnych 61,52 proc. do 73,30 proc. (kwota dofinansowania wzrosła ze 152,8 mln zł do 182,1 mln zł).

MCK mieści się przy hali widowiskowo-sportowej Spodek, z którym jest połączone korytarzem. To wielofunkcyjny budynek wraz z obiektami towarzyszącymi o łącznej powierzchni 38 tys. m kw. (w tym główna, wielofunkcyjna sala – 10 tys. m kw). Charakterystycznym jego elementem jest przejście przez obniżenie dachu MCK, nazywane „zieloną doliną”.

W środowej informacji katowicki magistrat zaakcentował, że MCK to jedna z większych i ważniejszych tamtejszych inwestycji, a jego powstanie wpłynęło pozytywnie na wizerunek miasta i jego rozwój – m.in. w aspekcie skutecznego zabiegania o organizację szczytu klimatycznego ONZ w 2018 r., Światowej Konferencji Antydopingowej w 2019 r. czy Światowego Forum Miejskiego w 2022 r.

W 2019 r. w MCK oraz Spodku, które funkcjonalnie tworzą jedną całość, zorganizowano 251 wydarzeń konferencyjnych i biznesowych, w których udział wzięło ponad 727 tys. osób.

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane