Polimex pomoże zależnej spółce

Marcin Goralewski
07-12-2004, 00:00

Naftobudowa czeka na dwie ważne decyzje: zgodę sądu na zawarcie układu z wierzycielami i zgodę akcjonariuszy ma emisję akcji.

Naftobudowa, krakowska spółka budowlana z grupy Polimexu Mostostalu Siedlce (PMS), zostanie niebawem dokapitalizowana.

— Dokapitalizowanie jest sprawą bezdyskusyjną. Wciąż jednak zastanawiamy się, jak to zrobić — mówi Grzegorz Szkopek z zarządu PMS.

— Czekamy na decyzję właściciela. Potrzebujemy pieniędzy — dodaje Kazimierz Wronkowski, wiceprezes Naftobudowy.

Za dużo akcji

Polimex Mostostal Siedlce kontroluje obecnie nieco ponad 60 proc. kapitału Naftobudowy. Pakiet jest za duży, bo wcześniej Komisja Papierów Wartościowych i Giełd dała zgodę na posiadanie 50 proc. walorów. Problem rozwiązać można na dwa sposoby. Pierwszy to emisja akcji przez Naftobudowę (wtedy udział PMS spadnie), drugi to sprzedaż części walorów przez PMS.

— Oba rozwiązania mają plusy i minusy — mówi Grzegorz Szkopek.

Sprzedaż akcji Naftobudowy przez PMS nie rozwiąże też problemu jej dokapitalizowania.

— Możliwa jest emisja z prawem poboru dla dotychczasowych inwestorów lub znalezienie nowych. Na razie trudno o konkrety — dodaje Kazimierz Wronkowski.

Przez ostatnie lata Naftobudowa notowała straty.

— Nie było więc inwestycji w majątek trwały. Problemu z określeniem programu inwestycyjnego nie będzie. Gdybyśmy mieli więcej pieniędzy, moglibyśmy realizować więcej kontraktów — mówi Kazimierz Wronkowski.

Układ czeka

Naftobudowa czeka też na zakończenie postępowania układowego z wierzycielami. Objęto nim 19 mln zł długu. Ponad 80 proc. wierzycieli zagłosowało za 35-proc. redukcją długu i spłatą reszty w 20 kwartalnych ratach.

— Dwóch wierzycieli zaskarżyło jednak decyzje okołoukładowe. Sąd w pierwszej instancji oddalił zarzuty, nadal jednak układ nie jest zatwierdzony. Jeśli tak się stanie, to nasz bilans znacznie się poprawi — mówi wiceprezes Naftobudowy.

Przez trzy kwartały 2004 r. spółka zarobiła zaledwie 160 tys. zł przy 71 mln zł przychodów ze sprzedaży. Do czasu wyjaśnienia kwestii dokapitalizowania firma nie chce snuć planów na przyszły rok.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Goralewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Polimex pomoże zależnej spółce