Polimex poprawi się w 2011 r.

ANP
opublikowano: 09-11-2010, 00:00

Po III kwartale wyniki grupy są słabe. Sytuacja ma się odmienić dzięki energetyce.

Po III kwartale wyniki grupy są słabe. Sytuacja ma się odmienić dzięki energetyce.

Nawet o 2,8 proc. spadały wczoraj akcje Polimeksu-Mostostalu. To efekt publikacji wyników spółki z trzech kwartałów 2010 r. Przychody grupy wyniosły w tym okresie 2,97 mld zł (- 3,4 proc. r/r), a zysk netto sięgnął 60 mln zł (-43,3 proc.). Za spadki odpowiadają znacząco niższe od planowanych wyniki spółek zależnych: Coifera, giełdowego Energomontażu Północ i ZRE Kraków.

— Na przełomie lat 2009 i 2010 zdecydowaliśmy się odkupić 25 proc. akcji Coifera od poprzednich właścicieli i wymienić władze firmy. Stwierdziliśmy, że poprzedni zarząd nieproporcjonalnie rozliczał koszty realizacji kontraktu: budowy biurowca w Bukareszcie. Sprzedaż została ujęta całkowicie w wynikach, a koszty nie. W I półroczu rozliczyliśmy te koszty, przez co wynik tego okresu był głęboko negatywny — tłumaczy Konrad Jaskóła, prezes Polimeksu-Mostostalu.

Zapewnia, że od trzech miesięcy Coifer ma dodatni wynik netto.

— 2010 r. nie jest udany dla grupy Polimeksu. Wszystko wskazuje na to, że wynik całoroczny będzie poniżej oczekiwań rynku. Co do rentowności, to przy założeniu, że Coifer najgorsze ma za sobą, a Polimex sfinalizuje inkorporację spółek zależnych, to tylko z tego tytułu rentowność grupy powinna istotnie się poprawić w przyszłym roku — mówi Adrian Kyrcz, analityk DM IDMSA.

Grupa zweryfikowała nieoficjalne prognozy finansowe.

— Zapowiadaliśmy osiągnięcie 5-10-procentowej dynamiki sprzedaży w 2010 r. Dziś oceniamy, że sprzedaż z konsorcjantami będzie na poziomie ubiegłorocznej i wyniesie 4,8 mld zł. Bez konsorcjantów będzie o 15 proc. niższa. Marża netto będzie na poziomie 2,3-2,5 proc., czyli wynik netto wyniesie około 100 mln zł — przyznaje Konrad Jaskóła.

W 2009 r. zysk netto holdingu wyniósł 155,72 mln zł, a marża netto 3,2 proc.

— Celem minimum na 2011 r. jest powrót do rentowności netto na poziomie z 2009 r. Portfel zamówień z konsorcjantami sięga 9 mld zł. Z tego na 2011 r. przypada 4,9 mld zł — mówi prezes Polimeksu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ANP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu