Polimex wciąż chce przejmować

KSA
opublikowano: 29-02-2008, 00:00

Grupa budowlano-montażowa w tym roku powiększy się przynajmniej o jeden podmiot. Zarząd przewiduje poprawę marż.

Grupa budowlano-montażowa w tym roku powiększy się przynajmniej o jeden podmiot. Zarząd przewiduje poprawę marż.

Przed kilkoma dniami Polimex-Mostostal poinformował o przejęciu rumuńskiej Grupy Coifer. Apetyt na kolejne zakupy nie słabnie.

— To nie jest nasze ostatnie słowo w kwestii akwizycji w tym roku — mówi Konrad Jaskóła, prezes Polimeksu.

Wyjaśnia, że giełdowa spółka może przejąć w tym roku krajowy podmiot.

— Grupa może też powiększyć się pośrednio, bo zakupy planują nasze spółki córki — dodaje Konrad Jaskóła.

Zarząd nie precyzuje, ile może wydać w tym roku na rozbudowę grupy. Wiadomo natomiast, że zamierza przeznaczyć około 400 mln zł na rozwój organiczny.

— Najwięcej, bo ponad 230 mln zł, pochłonie rozbudowa zakładów w Siedlcach — mówi prezes.

Dzięki temu m.in. podwoi się produkcja wyrobów stalowych. Inwestować w nowe moce będą też spółki zależne Polimeksu — Sefako, Energomontaż-Północ i Naftobudowa.

Polimex nie podaje prognoz finansowych na ten rok. Poinformował natomiast, że wartość portfela zamówień grupy przekracza 5,5 mld zł (nie uwzględniając grupy Coifer) i może jeszcze wzrosnąć. Z tego około 80 proc. zleceń ma zostać zrealizowanych w tym roku. W 2007 r. marża netto giełdowej spółki wyniosła 2,8 proc., wobec 2,5 proc. rok wcześniej.

— W tym roku spodziewamy się dojścia do poziomu przynajmniej 3 procent — zapowiada Konrad Jaskóła.

Spółka chce to osiągnąć, stawiając na rentowne kontrakty. Nie bez znaczenia będzie też dalszy rozwój segmentu cynkowniczego, który charakteryzuje się wysoką rentownością. Zarząd podkreśla, że pozytywnie na wyniki grupy wpłynie konsolidacja działającego na wysokich marżach Coifera. Zdaniem prezesa, rumuńska grupa dołoży w tym roku do przychodów Polimeksu około 56 mln euro (197 mln zł).

Kurs Polimeksu zachowywał się w czwartek raczej spokojnie, mimo że spółka pochwaliła się bardzo dobrymi wynikami z czwartego kwartału. Przychody wyniosły 1,3 mld zł i były o 42 proc. wyższe od osiągniętych w czwartym kwartale 2006 r. Zysk netto przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej wzrósł natomiast aż o 179 proc., do 28,7 mln zł. Przewidywania rynkowe, opracowane przez PAP na podstawie danych z pięciu biur maklerskich, wskazywały na znacznie gorsze wyniki — analitycy spodziewali się średnio 1 mld zł przychodów i 24,6 mln zł zysku netto.

66 proc. O tyle wzrósł zysk netto Polimeksu-Mostostalu w czterech kwartałach 2007 r. w stosunku do wyniku z 2006 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KSA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy