Politechnicy nie żądają wiele

TM
21-04-2009, 00:00

Mamy dobre wiadomości dla pracodawców z południa Polski. Przyszli inżynierowie ograniczyli płacowe apetyty.

Mamy dobre wiadomości dla pracodawców z południa Polski. Przyszli inżynierowie ograniczyli płacowe apetyty.

Ile chce zarabiać inżynier in spe? Na to pytanie daje odpowiedź badanie "zainSTALuj się" przeprowadzone w styczniu i lutym wśród niemal 1000 studentów trzech śląskich i małopolskich uczelni: Politechniki Śląskiej, Akademii Górniczo-Hutniczej oraz Politechniki Krakowskiej. Jego wyniki świadczą o tym, że studenci uczelni technicznych mają zdroworozsądkowe podejście do kwestii płacowych.

— Z porównania z wcześniejszymi, innymi badaniami wynika, że dziś oczekiwania studentów są bardzo umiarkowane. Rynek pracownika zmienił się w rynek pracodawcy i przyszli inżynierowie to zauważyli — komentuje Dorota Strzemińska, menedżer programu "zainSTALuj się".

— Nasze badania pokazują, że studenci na ogół mają dobre rozeznanie w realiach rynkowych i wiedzą, że czas zaraz po studiach to przede wszystkim praktyczna nauka zawodu — wtóruje jej Andrzej Wypych, dyrektor personalny ArcelorMittal Poland.

Widać to po oczekiwaniach płacowych. Ponad połowa ankietowanych jest gotowa pracować za 2000-2500 zł netto. Spora grupa jest jednak skłonna harować za mniejsze pieniądze. 24 proc. absolwentów podpisałoby się pod umową z kwotą 1500-1800 zł netto. W tym wypadku szokujące jest porównanie z płacami w Biedronce. Dziś najniższe wynagrodzenie w tej sieci wynosi 1270 zł netto.

Apetyt studentów rośnie (co prawda powoli) w miarę jedzenia. Po trzech latach pracy przyszli inżynierowie chcą zarabiać więcej. Ale też nie widać jakiegoś specjalnego szaleństwa. 58 proc. ankietowanych chciałoby dostawać na rękę 3000-4000 zł. Co dziesiąty zadowoliłby się płacą rzędu 2500 zł netto. Wyższe oczekiwania (od 4500 zł wzwyż) ma tylko 14 proc. badanych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: TM

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Politechnicy nie żądają wiele