Politico: wyłączenie UE z ceł USA na stal i aluminium na razie do 1 maja

  • PAP
opublikowano: 23-03-2018, 09:50
aktualizacja: 23-03-2018, 09:52

Wyłączenie krajów Unii Europejskiej z amerykańskich ceł ochronnych na stal i aluminium wygaśnie 1 maja, ale prowadzone będą dalsze rozmowy – informuje w piątek portal Politico, powołując się na proklamację wydaną przez prezydenta USA Donalda Trumpa.

Oprócz UE, Stany Zjednoczone wyłączyły w czwartek z tych ceł, które zaczynają obowiązywać w piątek, Australię, Argentynę, Koreę Południową i Brazylię. Pierwotnie Trump mówił, że wyłączona będzie tylko Kanada i Meksyk, ale – jak pisze Politico – dawał do zrozumienia, że możliwe to będzie także w przypadku innych sojuszników.

Portal odnotowuje, że – jak ujawniła w czwartek unijna komisarz ds. handlu Cecilia Malmstroem - administracja Trumpa powiązała wyłączenie UE z ceł ochronnych z rozpoczęciem rozmów na temat „czynników drażniących w handlu”.

Malmstroem i amerykański minister handlu Wilbur Ross zapowiedzieli w środę niezwłoczne rozpoczęcie dyskusji o „kwestiach handlowych stanowiących przedmiot wspólnego zainteresowania”.

Politico zwraca uwagę, że w swym oświadczeniu Trump podkreślił wspólne zaangażowanie UE i USA w rozwiązywanie problemu globalnej nadwyżki mocy produkcyjnych stali i aluminium.

Według źródeł unijnych przywódcy państw UE czekają na formalną decyzję Trumpa w sprawie wyłączenia Unii z amerykańskich ceł na stal i aluminium i dopiero wtedy przedstawią swoje wnioski w tej kwestii.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Politico: wyłączenie UE z ceł USA na stal i aluminium na razie do 1 maja