Politycy o ewentualnych zmianach w rządzie

04-02-2007, 13:10

Przemysław Gosiewski zapowiada zmiany w rządzie. Nie ustają spekulacje, czyja "głowa" poleci. Ostatnio głośno zrobiło się o szefie MON.

Szef komitetu stałego Rady Ministrów Przemysław Gosiewski zapowiada, że w ciągu dwóch tygodni znane będą decyzje premiera w sprawie zmian w rządzie. Media spekulują, który z ministrów może być zdymisjonowany. Podczas weekendu wróciło w tym kontekście nazwisko szefa MON Radosława Sikorskiego.

Rzecznik prasowy rządu Jan Dziedziczak poinformował w niedzielę PAP, że w nadchodzącym tygodniu ogłoszone zostaną wyniki przeglądu pracy resortów i ewentualnie będą podjęte decyzje o zmianach w rządzie.

Eurodeputowany Samoobrony Ryszard Czarnecki potwierdził w niedzielnym programie "Kawa na ławę" w TVN informację, którą podał w swoim blogu, że Radosław Sikorski złożył w minionym tygodniu do premiera wniosek o odwołanie szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego Antoniego Macierewicza. Odmówił podania źródeł tej informacji. "Są one absolutnie wiarygodne, pewne" - mówił.

Rzecznik ministra MON Paszkowski nie chce komentować tych doniesień. "Takie kwestie publicznie nie są komentowane. To jest sprawa poufna między ministrem a premierem. Nawet, gdyby taki wniosek był, to my nie komentujemy" - powiedział PAP rzecznik MON.

Rzecznik rządu pytany, czy do premiera wpłynął wniosek ministra obrony o odwołanie Antoniego Macierewicza odparł: "Nie widziałem takiego wniosku".

Proszony o komentarz do informacji "Newsweeka" jakoby minister ON Radosław Sikorski miał stracić stanowisko w wyniku konfliktu z ministrem Macierewiczem rzecznik rządu powiedział, że nie dziwi, iż pogłoski o ewentualnych dymisjach poszczególnych ministrów pojawiają się w związku z planowanym w najbliższym czasie przez Jarosława Kaczyńskiego ogłoszeniem zmian w rządzie.

Informacja Czarneckiego zbiega się z nieoficjalnymi doniesieniami "Newsweeka", że minister Sikorski może już w przyszłym tygodniu stracić stanowisko.

W niedzielnym programie "Siódmy dzień tygodnia" w radiu Zet przewodniczący klubu parlamentarnego PiS Marek Kuchciński (PiS) zapewnił, że nic mu nie wiadomo o ewentualnej dymisji Radosława Sikorskiego. "Każdy może być odwołany, jeżeli będą przyczyny. Nie ma +świętych krów+. Minister Radosław Sikorski wielokrotnie dementował informacje, że rzekomo miał się wypowiadać inaczej niż prezydent w kwestii obronności. Zachęcałbym, żebyśmy się ostrożnie odnosili do informacji medialnych" - tłumaczył.

Inne zdanie wyraził Ryszard Czarnecki w programie "Kawa na ławę" TVN. Według niego, "jest różnica zdań między prezydentem a ministrem Sikorskim w sprawie negocjowania tarczy antyrakietowej". "Prezydent i premier są bardziej otwarci na decyzję szybką, natomiast minister Sikorski raczej byłby skłonny dyktować wyższą cenę. Obie strony działają w polskim interesie. Być może to jest dobrze, żeby była strona, która negocjuje twardo i strona, która ostatecznie finalizuje te negocjacje" - powiedział Czarnecki.

Według szefa Kancelarii Prezydenta Aleksandra Szczygły, zwierzchnik sił zbrojnych (prezydent) jest zadowolony z funkcjonowania i wypełniania obowiązków "przez wszystkich tych, którzy pracują w Ministerstwie Obrony Narodowej". "Jeżeli będzie konieczność jakichkolwiek zmian, to w pierwszej kolejności dowiedzą się o tym osoby, których to dotyczy" - powiedział Szczygło.

Jak podkreślił, jemu też nic mu nie wiadomo na temat ewentualnego opuszczenia stanowiska przez ministra Sikorskiego.

Według nieoficjalnych informacji "Newsweeka", o losie ministra miał zdecydować nie wynik przeglądu resortów, a naciski ze strony Pałacu Prezydenckiego za to, że Sikorski podczas nieformalnych spotkań krytykował braci Kaczyńskich. Minister - pisze tygodnik - wdał się też w otwarty konflikt z Macierewiczem.

Bronisław Komorowski (PO) powiedział w radiu Zet, że złe relacje między Sikorskim i Macierewiczem są powszechnie znane. Jego zdaniem chodzi m.in. o niezależność Antoniego Macierewicza. "Więc warto by rozwiać te wątpliwości, jeżeli się pojawiają" - powiedział wicemarszałek Sejmu

Czytaj też:

Czarnecki: Sikorski chce dymisji Macierewicza

Newsweek: Sikorski może odejść

Gosiewski: jedna - dwie, lub więcej zmian w rządzie

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Politycy o ewentualnych zmianach w rządzie