Politycy w Trójce krytycznie ocenili budowę Gazociągu Północnego

Informacyjna Agencja Radiowa Polskiego Radia
opublikowano: 11-12-2005, 15:20

Przemysław Gosiewski uważa, że Polska wraz z innymi krajami nadbałtyckimi może zablokować budowę Gazociągu Północnego. Szef Klubu Parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości podkreślił w niedzielnym salonie Trójki, że pozwala na to Konwencja Morza mówiąca o ochronie ekologicznej Bałtyku.

Przemysław Gosiewski uważa, że Polska wraz z innymi krajami nadbałtyckimi może zablokować budowę Gazociągu Północnego. Szef Klubu Parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości podkreślił w niedzielnym salonie Trójki, że pozwala na to Konwencja Morza mówiąca o ochronie ekologicznej Bałtyku.

Poseł Gosiewski powiedział, że najważniejsze w tej sprawie jest zmoblizowanie krajów nadbałtyckich. Budowa gazociągu po dnie Bałtyku godzi bowiem również w ich interesy. Przypomniał, że polski rząd chce zbudować koalicję, która zablokuje budowę gazociągu. Zapewnił też, że gabinet Kazimierza Marcinkiewicza ma jasne stanowisko w tej sprawie. Szef klubu PiS zarzucił rządowi Marka Belki, że milcząc przyzwolił na realizację tej inwestycji.

Budowę i eksploatację gazociągu będzie nadzorował były funkcjonariusz niemieckiej STASI, a na czele rady dyrektorów spółki stanie były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder. Odnosząc się do tej sprawy Bronisław Komorowski z Platformy Obywatelskiej powiedział, że te decyzje personalne są nieprawodopodobne. Przypomniał, że w Niemczech zaczęto już nawet mówić o państwowej korupcji. Zdaniem wicemarszałka Sejmu, w tej sytuacji można się powołać na wszystkie domysły odnoszące się do genezy decyzji prezydenta Rosji i byłego kanclerza Niemiec o budowie gazociągu.

Waldemar Dubaniowski z Kancelarii Prezydenta ocenił, że sprawa Gazociągu Północnego rzuca cień na stosunki polsko - niemieckie. Podważa też wiarygodność niemieckich polityków, którzy zapewniali, że budowa gazociągu jest inwestycją wyłącznie biznesową.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Informacyjna Agencja Radiowa Polskiego Radia

Polecane