Polityczne rozegranie na Wall Street

opublikowano: 01-12-2017, 22:08

Pierwsza grudniowa sesja na amerykańskich giełdach toczyła się w dużej mierze pod dyktando strony podażowej. Szczególnie mocno uwidoczniła ona swoją obecność po pojawieniu się informacji, że Micheal Flynn, były doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego przyznał się do złożenia fałszywych zeznań FBI ws. kontaktów z Rosjanami i obiecał "pełną współpracę" z wymiarem sprawiedliwości.

Publikacja tego newsa doprowadziła do gwałtownego tąpnięcia indeksów ( w pewnym momencie indeks Dow Jones IA tracił aż 350 pkt), ale dosyć szybko podjęte też zostały próby odreagowania i zmniejszenia strat.

Wall Street, NYSE
fot. Bloomberg

Z istotnych danych makro jakie w piątek trafiły na rynek warto wspomnieć o odczytach dotyczących wskaźników PMI i ISM dla amerykańskiego przemysłu. W obu przypadkach mieliśmy niestety do czynienia ze spadkiem.

Tzw. indeks strachu VIX podskoczył w piątek do najwyższego poziomu od niemal trzech miesięcy. Drożało nieznacznie złoto, które zakończyło dzień zwyżką o 0,4 proc. do 1282,3 USD/u. Na wartości zyskiwała też ropa, która w odmianie WTI podrożała o 1,7 proc. do 58,36 USD/b.

Na finiszu sesji indeks DJ IA spadła o 0,17 proc. Wskaźnik S&P500 zniżkował o 0,20 proc. Z kolei technologiczny Nasdaq oddał 0,38 proc.  

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane