Polityka i ideologia na chińskich uczelniach

  • DI
opublikowano: 13-01-2019, 22:00

Chińskie ministerstwo oświaty wytypowało 22 wyższe uczelnie, aby utworzyć na nich „ośrodki pracy politycznej i ideologicznej”, których zadaniem będzie szerzenie zasad socjalizmu wśród studentów i kadry naukowej.

Ich powołanie ma służyć głoszeniu „zalet socjalizmu o chińskiej charakterystyce dla rozwijania zdolności jednostki, umacniania przywództwa Komunistycznej Partii Chin oraz wzmagania pracy politycznej i ideologicznej na kampusach”. Uniwersytety, m.in. sześć w Pekinie i jeden w Szanghaju, będą działały w koordynacji z rządem, aby „stymulować tę działalność i sygnalizować wszelkie pojawiające się problemy”. Inicjatywa pojawiła się w dwa miesiące po zatrzymaniu przez policję kilkanaściorga studentów marksistów i działaczy społecznych. Dokonała tego w wyniku obław m.in. na kampusach uniwersyteckich Pekinu, Szanghaju i Kantonu. W maju ubiegłego roku Uniwersytet Południowo-Środkowych Chin (Zhongnan University) zwolnił jedną z wykładowczyń, ponieważ została oskarżona o popełnianie „błędów” w komentowaniu reformy konstytucji przygotowanej przez prezydenta Xi Jinpinga. Już w 2017 r. rząd ogłosił, że zamierza wzmocnić kontrolę nad sektorem akademickim poprzez wzmożenie inspekcji ideologicznych na wyższych uczelniach, aby zapewnić, że będą urzeczywistniały linię wytyczoną przez KPCh.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu