Polityka monetarna, droga ropa i Intel popsuli nastroje inwestorów w Europie i USA

(Tadeusz Stasiuk)
opublikowano: 03-03-2006, 16:16

Ostatnia sesja tygodnia na europejskich parkietach do godzin popołudniowych poprawiała nastroje inwestorom. Indeksy wspięły się ponownie w okolice 4,5 letnich maksimów. To zasługa opublikowanych w piątek kilku dobrych raportów kwartalnych i zwyżki w sektorze energetycznym wspieranym rosnącymi cenami ropy naftowej.

Ostatnia sesja tygodnia na europejskich parkietach do godzin popołudniowych poprawiała nastroje inwestorom. Indeksy wspięły się ponownie w okolice 4,5 letnich maksimów. To zasługa opublikowanych w piątek kilku dobrych raportów kwartalnych i zwyżki w sektorze energetycznym wspieranym rosnącymi cenami ropy naftowej. Nadmierny optymizm studziły jednak obawy związane z prawdopodobnym dalszym zaostrzeniem polityki monetarnej przez Europejski Bank Centralny. W efekcie w drugiej fazie notowań, doszło do zmiany trendu.

Jedną z gwiazd sesji są papiery brytyjskiego telekomu BT. Pojawiły się bowiem spekulacje o możliwym przejęciu spółki. O takim scenariuszu poinformował magazyn Times, który w roli przejmujących widzi kilka funduszy inwestycyjnych.

Wzmacniają się walory spółek paliwowych. Osiągnięcie przez ropę najwyższych od czterech tygodni poziomów cenowych pozytywnie przełożyło się na kwotowania takich gigantów jak BP, Total czy Royal Dutch Shell.

Ponad 1 proc. zyskują na wartości papiery Adecco, największej na świecie agencji rekrutującej pracowników tymczasowych. Szwajcarski potentat odnotował w czwartym kwartale aż 63 proc. wzrost zysku netto, w czym dużą zasługę miała sprzedaż jednego z oddziałów. Wyniki spółki okazały się przy tym znacznie lepsze od prognozowanych przez analityków. Doskonałe dane finansowe, tym razem w ujęciu rocznym, stały również za zwyżka notowań spółki reklamowej Publicis Groupe, zajmującej czwarte miejsce w świecie w swojej branży. Firma dodatkowo zmotywowała inwestorów do zakupu swoich akcji informacją o planach podwyższenia o 20 proc. środków na dywidendę.

Ujemne otwarcie sesji w USA wzmocniło spadkową tendencję europejskich indeksów. Przyczyn słabego startu handlu w Stanach Zjednoczonych należy upatrywać przede wszystkim w raporcie Intela. Największy producent mikroprocesorów na świecie obniżył swoja prognozę przychodów w pierwszym kwartale z 9,1-9,7 do 8,7-9,1 mld USD. Decyzja podyktowana została niższym od spodziewanego popytem i utratą części udziałów w rynku. Kura papierów Intela zniżkuje o około 3 proc.

Silna przecena dosięgła papiery Novella. Dostawca oprogramowania sieciowego rozczarował prognozą finansową, co z miejsca zaowocowało 11-proc. pzreceną

Rośnie z kolei kurs papierów Starbucks. Sieć kafeterii poinformowała o 8 proc. wzroście sprzedaży w lutym. To co prawda mniej niż w styczniu, ale lepiej od szacunków specjalistów. Zwyżkuje również kurs Wendy’s International. Sieć fast foodów zaprezentowała alternatywne rozwiązania ekspansji dla swojego oddziału Baja Fresh Mexican Grill.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Polecane