Polityka osłabia obligacje

Anna Borys
opublikowano: 05-04-2006, 00:00

Rentowność papierów dłużnych wzrosła. Inwestorzy zareagowali wyprzedażą na rosnące ryzyko rynków wschodzących. Coraz silniej odczuwają, że gra w regionie jest mniej opłacalna i coraz częściej wybierają rynek amerykański — obarczony znacznie mniejszym ryzykiem.

Dodatkowy niepokój rodzą wydarzenia na polskiej scenie politycznej. Inwestorzy spodziewają się fiaska głosowania nad samorozwiązaniem Sejmu. Bardzo możliwe więc, że powstanie koalicja PiS-Samoobrona, co wpłynąć może na zmiany w Narodowym Banku Polskim. Rynek odbiera te sygnały jednoznacznie: zwiększy się ryzyko polityczne, co doprowadzi do jeszcze głębszej wyprzedaży krajowych papierów skarbowych.

Sytuacja ta przełożyła się wczoraj na spadek cen. O godz. 15.00 rentowność dwuletnich obligacji wzrosła do 4,30 proc. wobec 4,27 proc. w poniedziałek, pięcioletnich osiągnęła 4,84 proc. wobec 4,78 proc, a dziesięcioletnich 5,01 proc. wobec 4,96 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Borys

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu