Polityka podcięła złotego

Marek Rogalski
22-09-2006, 00:00

Pomimo chaosu narastającego na scenie politycznej przez większą część dnia na rynku walutowym panował spokój. W pierwszych godzinach handlu złoty nawet nieco umocnił się po spekulacjach, że Andrzej Lepper mógłby nieco złagodzić warunki dotyczące wzrostu wydatków w przyszłorocznym budżecie. Świadczyłaby o tym wypowiedź posłanki Renaty Rochnowskiej z sejmowej Komisji Finansów Publicznych, że Samoobrona ma świadomość, iż kotwica budżetowa deficytu w wysokości 30 mld zł musi zostać zachowana. Nastroje poprawiła także poranna wypowiedź ministra finansów Stanisława Kluzy, że jego resort postara się znaleźć kilka miliardów złotych dzięki programowi „Tanie państwo”, a także przesunięciom między resortami. Można jednak było zadać pytanie, czy to realne z racji braku czasu.

Złoty zaczął jednak wyraźnie słabnąć po spotkaniu Donalda Tuska, szefa PO, z Andrzejem Lepperem w sprawie ewentualnego rozwiązania Sejmu. Szef Samoobrony nasilił także swoje żądania wzrostu wydatków budżetu i skrytykował działania PiS zmierzające do rozbicia jego klubu. W odpowiedzi szef klubu parlamentarnego PiS, Marek Kuchciński przyznał, że nie można traktować Samoobrony, jako wiarygodnego koalicjanta. I dodał, że PiS poprze wniosek o samorozwiązanie Sejmu, jeżeli nie uda się stworzyć nowej koalicji większościowej.

Przeciwko złotemu przemawiały także informacje, jakie napływały z Węgier. W środę wieczorem agencja Fitch Ratings obniżyła ocenę ratingu dla tego kraju ze stabilnej do negatywnej, a zagraniczni inwestorzy zaczęli coraz bardziej obawiać się o los węgierskiego rządu, który gwarantowałby kontynuację rozpoczętych reform. W efekcie forint nadal tracił na wartości. Środowy komunikat po posiedzeniu amerykańskiego Fed przeszedł bez większego echa, gdyż był zbieżny z sierpniowym.

W najbliższym czasie głównym czynnikiem nadal pozostanie polityka, co niestety zagraża stabilności naszej waluty. W czwartek po południu za euro płacono 3,9630 zł, a za dolara 3,1150 zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Rogalski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / Polityka podcięła złotego